schappij en in het onderwijspakket. Ik acht dit ten enen male uit gesloten, gezien het systeem wat er gehanteerd wordt, dat apathie in de hand werkt. Ter illustratie over de situatie in Utrecht. Als je kijkt dat daar het systeem gehanteerd wordt van het begin af aan het handje nemen tot en met het afstuderen, en dan wordt het handje losgelaten. Op deze wijze verkrijgt de student geen enkel kritisch inzicht. Het wordt overigens helemaal niet getolereerd. Je kunt van iemand die altijd aan het handje genomen wordt, niet verwachten dat hij plotsklaps een kritisch inzicht verwerft. Ik wil hiervoor een aanpassing van het studieprogramma, en niet het accent op zelfwerkzaamheid van de student. Lopes: Ik heb niet zo'n krachtige stem als ik gewend ben, hilariteit 't is me een weinig op de keel geslagen, en daardoor moet ik mij beperken. Verder zal ik enige geluiden laten horen die blijk geven van wat wantrouwen, maar dat moet u mij vergeven want ik ben al wat ouder, en bovendien ben ik jurist. Ik wil even terug gaan tot de jaren '30, toen er ook kennelijk enige behoefte bestond aan het introduceren van a-wetenschappen. Toen is hier aan de TH ingevoerd het vak „beginselen van het publiek- en privaatrecht, en als eerste docent trad dan op mijnheer Josephus Jitta, een zeer erudiet en eloquent man, maar hij stelde veel te lage eisen bij het examineren. Hij is later opgevolgd door de heer de Goede, ook een bijzonder goed causeur, iemand die zich erbij moest neerleggen dat de student maar enkele uren kon uittrekken voor zijn vak. Ik ben er bang voor, dat wanneer we bij de geodesie een aantal technische vakken wat in tijd terug brengen om ruimte te krijgen voor a-wetenschappen, dat er heel weinig gestudeerd zal worden en veel gepraat. Net als van daag eigenlijk. D'r wordt heel weinig „verzet". Permanente discussie betekent meestal dat men met weinig ken nis met elkaar praat, en zo een uur, of een middag vult, waarbij men een bewijs van aanwezigheid wil hebben, omdat examens uit de tijd zouden zijn. Dat betekent alleen maar dat het studiepro gramma sterk wordt verlicht, en dat er wel een zeker ludiek element wordt geïntroduceerd, maar dat we in feite iemand krijgen, die tot een mindere maatschappelijke verantwoordelijkheid kan komen, omdat hij niet kan werken. En daar wil ik even voor waarschuwen. Het ontaardt Ik vind het wel aardig wat iemand zegt, maar ik kan kranten lezen, en hij kan in de kroeg discussiëren. We kunnen s avonds over luchtverontreiniging spreken. Als iemand zijn vrije tijd aan iets besteedt, blijkt zijn werkelijke belangstelling Daar wil ik even op wijzen, en ik hoop dat sommige mensen mij dat zeer kwalijk zullen nemen. Vrolijk gelach Stellingwerff Beintema: Als ik het goed begrijp, dan volgt hieruit dat voor de studie geen belangstelling bestaat. Dat doe je nl. niet in je vrije tijd. Dat zou hieruit kunnen volgen. 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 42