Lopes Nee Dat is een typische kwade trouw interpretatie. Hilariteit Lopes: Normaal, normaal brengen wij de week door met studeren, laten we het zo zeggen. Iets wat duidelijk behoort tot de sfeer van de vrije tijd, wanneer je dat overbrengt naar de werkweek, dan zit daar een „negatieve opoffering" in Stellingwerff Beintema: Als je iets overbrengt naar de werk sfeer dan wordt de belangstelling wel enigszins kunstmatig, maar je gaat er wel harder over werken, èh over denken en Lopez Het gaat om de gezindheid, dat heeft mijnheer Scher- merhorn ook nog gezegd Het mag niet plichtmatig worden. Schuringa: Mijnheer Lopes, het klinkt wel aardig, maar er zijn weinig mensen die zich er voor interesseren Maar waar we het hier nou juist over hebben, is dat deze zaken zó belangrijk zijn, dat hier een grotere plaats voor Eveline Beneder-Blitz: Nee, daar gaat het ook niet om Gelach Eveline Beneder-Blitz: Het gaat niet om extra zaken waar je hetzij in je vrije tijd zoals Lopes, hetzij in je werk èh maar het gaat erom dat je je werk vanuit die opvatting doet Het gaat om een andere opvatting over het werk, over de verantwoordelijk heid die je hebt voor wat je werkt. Je werk heeft een maatschappe lijke implicatie, waardoor een maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel van te voren nodig is. Martens: En dat geldt in belangrijke mate voor juristen. Juist voor juristen als conserverende meerderheid. Lopes: We èh ik heb wel eens eerder gezegd: Wij juristen zijn duidelijk knechten van de status quo, dat spreek ik helemaal niet tegen hoor. Eveline Beneder-Blitz Mag ik nog even doorgaan Martens: Ja, natuurlijk. Eveline Beneder-Blitz: Ja Ik wou nog inhaken op wat Prof. Schermerhorn straks zeiIk wil het nog scherper stellen, dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid helemaal niet bij de politici ligt, maar dat verantwoordelijkheid wél bij de technici ligt. Politici kunnen alleen maar kiezen uit het aanbod wat de technici geven Als de technici het aanbod niet maken, dan kunnen de politici geen verantwoorde keus doen. Schermerhorn: Voorzitter, dat is natuurlijk wel een beetje kras gezegd. Gelach In beginsel zit er heel veel waars in. De politici zijn tot niet meer in staat dan tot die ideeënvorming waarvoor ze een bijdrage van buitenaf vragen. Het gaat niet alleen om de vraag of je je vrije tijd besteedt, of dat het in het onderwijs zit, dat doet het wel. Het komt op de men sen aan die voor je staan. (Prof. Schermerhorn noemt zijn leermeesters Aalberse, 103

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 43