65 voorbeelden - een zo breed mogelijke samenstelling van diskussie- groepen, werkgroepen, deelnemers aan studiedagen, kongressen, specialistische bijeenkomsten etc. - het is van groot belang dat de landmeetkundigen kritisch denken over de taak en de inhoud van hun vak. Deze gedachten zijn nodig voor de formulering van de doelstellingen van de opleidingen, de verenigingen en de vakbladen. De diskussie dient plaats te hebben in grote kring. III Het perspectief van de geodeet is op het ogenblik het meest gebaat met een duidelijke definitie vangeodesie" III i Deze definitie moet gegeven worden in termen van objecten, aktiviteiten welke ten aanzien van deze objecten ontplooid worden, en doelen waar deze aktiviteiten op gericht zijn. III 2 Aangezien zowel de problematiek van de geodeet, als de objecten, aktiviteiten en doelen die de „geodesie" definiëren, afgeleiden zijn van een meer omvattende problematiek, aktiviteit, object en doel, kan de geodesie alleen maar gedefinieerd worden vanuit een systeem dat van hoger orde is dan de geodesie zelf. III 3 Elk proces (combinatie van aktiviteit, object en doel) kan men zich op één of andere wijze afgesplitst denken uit het totale wereldgebeuren. De structuur van de opleiding die moet leiden tot kennis en inzicht in dit proces moet deze afsplitsing volgen. Het resultaat moet zijn dat vakken niet meer als los zand aan elkaar hangen, samenhang tussen verschillende probleem gebieden onderkend wordt, studietijd wordt gebruikt voor het leggen van een goede basis waarop naar wens en behoeften specialismen opgebouwd kunnen wor den, tegenstrijdige doelstellingen worden onderkend en gefundeerde stellingname mogelijk wordt. III 4 a) Opleiding moet zoveel mogelijk aktiviteit-gericht zijn in plaats van object-gericht. b) Grenzen tussen studierichtingen moeten vervagen: men is geen geodeet meer per definitie, hoogstens nog als conclusie. c) Alle discontinuïteiten tussen onderwijs en praktijk moeten zowel voor de leraar als leerling opgeheven worden. IV A De maatschappelijke en technische ontwikkeling heeft de tendens dat de geodeet als specialist overbodig wordt. voorbeelden IV A i De instrumentatie (verfijning en automatisering)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 5