66 onttrekt zich meer en meer aan direct ingrijpen en kan beter door een fysicus worden bediend. IV A 2 Puntsbepalingsproblemen worden gereduceerd tot een simpele conversatie met de computer. IV A 3 Cultuurtechnische werken (waaronder ruilver kaveling) krijgen in toenemende mate het karakter van ruimtelijke ordening en komen daardoor in handen van planologen en cultuurtechnici. IV A 4 Voor organisatie en planning is geen diepgaande geodetische opleiding vereist. IV A 5 Grondtransacties hebben juridische en economische facetteneen geodeet is niet onmisbaar. IV B De geodeet wordt niet overbodig maar er vindt een verschuiving van het vakgebied plaats. voorbeelden IV B i Het werk van de geodeet verplaatst zich van cijfer- verzameling naar registratieverzameling en -analyse. Instrumentatie betekent een benadering van wis kundige begrippen door fysische begrippen, in de zin van grijpbaar maken van abstracte wiskundige zaken, en houdt daarmee in een stuk inschakeling van een model". Het inschakelings- (en daarmee uitschakelings-) probleem komt als een essentieel onderdeel voor in elk ingenieursvak en is bijzonder essentieel voor vakgebieden waar veel gemeten wordt, zoals dat van de geodetisch ingenieur. Het bouwen van fysische apparatuur is duidelijk de taak van een ander type ingenieur, maar aanwijzingen hiertoe dienen te komen vanuit een speciaal inschakelings specialisme, zoals dat van de geodetisch ingenieur. Is een apparaat ,,goed" geconstrueerd, dan kan ook de geodeet er mee werken. Dit laatste is ook beter, omdat niet alleen cijfers als meetuitkomsten worden verkregen, maar vooral de omschrijving van de omstandigheden van meting, de „registratie", essentieel is en afgestemd dient te worden op de inschakelingsmethodiek. IV B 2 Het werk van de geodeet verplaatst zich van rekenen en meten naar doelstellingsanalyse en planning, dus operations research. Men spreekt wel bij puntsbepalingsproblemen over voortwoekerende en tenslotte dominerende automatisering, maar dit is schijn. Immers hier treedt een steeds verdergaande mechanisering van soms meettechnische, altijd rekentechnische, pro blemen op. Maar bij de programmering dient ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 6