6 7 kozen te worden: wat te berekenen en uit te voeren, wélke waarden te geven aan de para meters in verband met doelstelling, wélke be- slisketen of planningsketen te kiezen? Hierbij moet men niet vergeten dat voor de beantwoor ding van deze vragen bijzonder goed inzicht nodig is in het model waarbinnen de mechanisering geschiedt. Bouwt men beslissingen in dit model in, dan krijgt men pas automatisering, maar dit betekent een eis tot verruiming van wat men het vakgebied der geodesie noemt. IV B 3 Het werk van de geodeet verplaatst zich van ruil verkavelingstechniek (wat dit dan ook was) naar planningstechnieken en begrip van sociologie e.a. niet-technische vakgebieden (waarbij bepaalde ge bieden van het recht als technisch vakgebied worden beschouwd) Bij cultuurtechnische werken (en analoge werk gebieden) krijgt men te maken met multi-discipli- naire problemen, waar de geodeet nu als bindend element optreedt. Dit kan als nuttig worden be oordeeld, immers zonder binding (coördinatie komt niets tot stand. Dan is echter wel nodig dat doelstellingsproblematieken beter doorgrond wor den, evenals planningstechnieken, terwijl begrip van personen en vooral van groepen van personen broodnodig is. Dus weer is inzicht in enerzijds operations research, anderzijds sociologie en an dere niet-technische vakken, noodzakelijk. IV B 4 Het werk van de geodeet verplaatst zich van prag matisch organiseren en werken naar het beslissen op basis van een diepergaande systeemanalyse. Voor organisatie en planning in de huidige or ganisatievorm en werkwijze is geen diepgaande opleiding vereist, maar dit verandert als de geodeet de totale keten van opdracht tot doel stelling op meer verantwoorde wijze moet be handelen (zie ook vorige voorbeelden). IV B 5 Het werk van de geodeet verplaatst zich van prag matische handelwijzen naar meer wetenschappe lijk verantwoorde denkwijzen. Alle kwesties betreffend beheer van de grond zullen steeds verdergaand inzicht in juridische, economische, civieltechnische en sociale kwesties vereisen. Hier speelt juist de interaktie van deze vakgebieden, waarbij algemeen planologische kwes ties richtlijn zijn in het kader van de doelstellings analyse.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 7