6g vragen wat er tien, twintig of dertig jaar geleden, wanneer er zo'n dag als vandaag gehouden werd, gebeurd zou zijn. Er zou een kommissie zijn die dat voorbereid zou hebben en ik denk dd t die kommissie dan samengesteld zou zijn uit mensen die representatief voor de afnemers van afgestudeerden geacht werden. Dat dan misschien in die kommissie zitting gehad zouden hebben vertegen woordigers vanals ik de afnemers zo mag groeperenhet Kadas ter, de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, provinciale en gemeentelijke diensten, de cultuurtechnische diensten, par- tikuliere bedrijven en bureau's. En deze kommissie zou waarschijn lijk de plaatsingsmogelijkheden voor afgestudeerden vanuit het verleden tot dat moment zo goed mogelijk vastleggen, om dan verantwoord te gaan extrapoleren om zodoende een betrouwbare schatting te geven van de plaatsingsmogelijkheden van afgestudeer den voor morgen en overmorgen. Misschien zijn er onder ons ook wel enkelen, misschien wel meer deren, die eigenlijk deze opzet ook vandaag graag gezien hadden. Maar hieraan hebben wij, en U ziet dat uit de stellingen, beslist niet voldaan. Waarom eigenlijk niet Als ik dat uiteen zou moeten zetten, dan zal waarschijnlijk de tijd daartoe ontbreken, omdat er zoveel motiveringen zijn. Wij leven in een tijdperk dat we op het ogenblik niet eens met decennia maar met jaren aan moeten duiden. Een tijdperk van versnelde ontwikkelingen op technisch, maatschappe lijk en levensbeschouwelijk gebied. Versnelde ontwikkelingen die zekerheden, die decennia en eeuwen golden, omver werpen. De techniek op zichzelf, die sprongsgewijs voorwaarts schrijdt, en die wij zo nu en dan eens aanduiden met woorden als: mechanisatie, automatisering en zo. Begrippen waar ieder van ons zo zijn eigen inhoud aan geeft. Deze techniek brengt ook grote onrust met zich mee met betrekking tot de direkte plaatsingsmogelijkheden. Wanneer we een paar voorbeelden, wat Nederland betreft, aan halen, dan denken we bijvoorbeeld aan de naoorlogse ontwikkeling van Rotterdam, die tot wereldhaven nummer een is uitgegroeid in een steeds groter versnellingstempo, en dan ineens gekonfronteerd wordt met wat we noemen, Oostvoorne. Dan zien we dat tegenover elkaar komen te staan de economie van Rotterdam en de ecologie. Dit zouden we misschien heel populair kunnen vertalen met aan de ene kant het streven naar welvaart en aan de andere kant het welzijn dat men voor alles op het oog heeft. En dan wordt welvaart hierbijhelaasmeestal gepropageerd in het bijzonder met betrekking tot de konsumptie, zoals we die dagelijks, voor en na het nieuws, voorgeschoteld krijgen. Denken we aan andere belangrijke wijzigingen in het levens patroon dan noem ik de landbouw, waarin een groot aantal kollega's werkzaam zijn. De landbouw ook, waarin een grote cultuurtech nische maatschappij werkt die jaren geleden in haar vaandel het woordheide schreef omdat ze het als maatschappij uiterst belangrijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 9