Een typerend voorbeeld uit de landmeetkundige wereld kan het consciëntieuze type zijn. Volgens dit schema dient men bij dit plichttype, de plichten duidelijk te begrenzen. Zijn persoonlijk heidsbeeld is meer door de binding aan het bedrijf dan door de dynamiek gekenmerkt. Hij heeft een neutrale instelling tegenover de maatschappij en is weinig op de andere mens gericht. Bij nieuwe werkzaamheden moet men hem vooral niet opjagen en bij kritiek zal zijn beleving zijn: „hoe kan mij nu zo iets overkomen?". Men dient dan zijn fout in het kader van de overigens vaak grote prestaties te plaatsen. Hoe gevaarlijk en generaliserend een derge lijke standaardaanpak ook is, hoe zeer men eigenlijk dient te vermijden om psychologisch te etiketteren (Prof. Daniëls), niette min vormt dit een praktische handleiding die men in diverse situaties in de landmeetkundige wereld kan toepassen. Prof. van der Graaf (7) stelt soortgelijke vragen. Hij noemt ze: diagnose, predictie en beïnvloeding. Bovendien wordt de mens beïnvloed door factoren buiten de poort. Hij acht elke beslissing die in het bedrijf genomen moet worden in beginsel onderwerp van psychologische benadering. Wanneer is specialistische hulp hierbij nodig en wanneer kan men het af met gezond verstand en ervaring? Die vraag moet de geodetisch ingenieur oplossen als hij met name te maken heeft met het ontevredene type. Bij een strenge aanpak zal dit type een rechtvaardiging van zijn ontevredenheid vinden (reactie: ergernis en fel verweer). Een therapie is in bedrijfs verband zelden te realiseren, zeggen deze schrijvers (4). Drs. Doeglas (7) heeft hier een ruimer oordeel over. Het individu moet zelf betrokken worden in de oplossing van zijn bedrijfsmoeilijk- heden. Hij moet kunnen kiezen uit een aantal mogelijkheden die het bedrijf hem biedt en voor die oplossing de verantwoordelijk heid leren dragen. Daarbij moet men bedacht zijn op mislukkingen, doch anderzijds geen „onaangepaste oplossing" kiezen. Het pro bleem van de onaangepaste werknemer is onderwerp geweest van een congres van de Nederlandse Vereniging voor bedrijfspsycholo gie (8). Hierbij zijn door een filmstrip en door toneelstukken de meningen van de toehoorders gepeild. Soortgelijke confrontaties zijn gedaan in een congres over storend gedrag" (irrationele achter gronden van bedrijfssituaties), waarin men de opposant, „het stille protest" en „de eeuwige concurrent" van psychotherapeuti sche zijde door toneelspelers liet verduidelijken. De kathartische werking van dit medium kan inzicht geven in de typologie van mensen. Bij het H.T.S. onderwijs wordt gebruik gemaakt van een land meetkundig rollenspel, waarvan de rollen door de deelnemers zijn geschreven op grond van in de landmeetkundige wereld voor komende verhoudingen. Voorts wordt gewezen op de sensitivity training conferenties (9) van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 11