De beoordeling door de ondergeschikten geschiedde strikt anoniem. Zij werden in groepen van 20 tot 30 opgeroepen in een afgescheiden ruimte van de kantine. Trouwens het gehele onderzoek werd in een sfeer van onderling vertrouwen en informatie uitgevoerd. Als resultaat kreeg men, conform bovenvermelde indeling, per categorie een vergelijking van de zelfbeoordeling en de beoordeling door ondergeschikten. De resultaten werden alleen aan de betrok kene gerapporteerd, niet aan zijn collega's of superieuren. Het lijkt een ontnuchterende ervaring zegt de schrijver als een chef, op welk niveau dan ook, voorspelt dat de vragen over „hoe is de samenwerking met de andere afdelingen", of „zoudt U liever onder een andere chef werken", of „zijn er voldoende promotie kansen" door zijn ondergeschikten op een geheel andere wijze worden beantwoord, dan hij voorspelde. Sommige chefs wisten zeer nauwkeurig de antwoorden te voor spellen. Het resultaat van dit onderzoek was, dat vele chefs, op eigen initiatief, na deze confrontering groepsbesprekingen met hun afdeling hielden, hetgeen reeds klimaatverbeterend werkte. Boven dien kreeg de bedrijfsleiding uit dit onderzoek aanbevelingen voor reorganisatie, efficiënter taakverdeling, gewenste activiteiten op het gebied van management development en omtient formele communi catiemiddelen (overleggroepen, personeelskrant e.d.), beoordelings systeem, budgetbespreking en normstelling. De onderzoekers zijn van oordeel, dat bij een regelmatige „follow up", dergelijke gegevens in de toekomst gerelateerd kunnen worden aan de rentabiliteit van de onderneming. In elk geval staat vast, dat dergelijke personeelsactiviteiten als b.v. kadercursussen, personeelskrant, vaak klakkeloos van boven af door het institutioneel gezag worden opgelegd, om van andere maatregelen maar te zwijgen. Weerstanden tegen verandering Bij de tegenwoordige vernieuwingen door mechanisering of automatisering of door herstructurering van het werk, zal de geo detisch ingenieur zich geplaatst vinden tegenover het fenomeen van de weerstanden tegen de verandering en hoe deze te voorkomen. Dit is een apart leerstuk waarin Coch en French in 1948 experi menteerden bij het beloningsstelsel in een pyamafabriek (14). In de groep waarin men uit de meisjes vertegenwoordigers koos, hen suggesties liet geven en de andere groepsleden liet instrueren, ontstonden hogere prestaties. In de controle groep waar men alleen mededeelde dat uit concurrentie - overwegingen de pyama's een voudiger gemaakt moesten worden, trad in de eerste 40 dagen 17% verloop op. De Franse filosoof Jankélévitch (16) schrijft dat er mensen zijn die alle nieuwigheden verafschuwen. Zij zouden het nieuwe niet afwijzen als men hun dat kant en klaar kon voorzetten en zij 131

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 15