132 vrijgesteld waren van de doop der vernieuwing, van de gevaarlijke parachutesprong. Het object van de angst is de verplaatsing zelf, niet de nieuwe plaats waar de verplaatste zich zal vestigen. Daarom is deze angst ook niet toegankelijk voor redelijke over wegingen, want die hebben betrekking op het nieuwe achteraf, niet op het moment in aanleg. Introductie Een psychologisch verantwoorde introductie dient de geodetisch ingenieur dus te kunnen creëren. Dit bleek met name uit de proe ven van Ir. W. A. Claessen met de voerstraalmethode in de gemeente Dinther (congres N.G.L., 1969, congresprogramma, p. 10). Niettegenstaande deze introductie, door bijv. het effect van het onjuist hanteren van de baak door de baakhouder te laten waar nemen in de kijker, bleek achteraf de verveling een negatieve factor te vormen bij de baakhouders. Landmeet-technisch werd alles onderzocht. De menselijke factoren kwamen tot uiting in een bepaalde samenstelling van de meetploeg, de introductie etc. Deze verveling in manueel werk echter is een vraagstuk, waar de bedrijfspsychologie bestrijdingsmogelijkheden tegen kent. Ik noem hiervan (14) a. het verdelen van de werkdag in relatief korte werkperioden (stimulering, doordat het einde in zicht is) b. het laten werken met een prestatie- of bij verschillende ploegen met een competitie element c. het toepassen van taakverruiming, wellicht met de functie van schrijver in deze ploeg van 5 man. Taakverruiming (job enlargement) kan horizontaal geschieden (meer variatie) of „verticaal" (door opleiding arbeiders bekwaam maken voor functies van hogere orde). Opleiding en vorming Bij verschillende landmeetkundige instellingen ziet men thans iniatieven om meetassistenten op te doen leiden in eenvoudige handelingen met instrumenten e.d. Ik zou het toejuichen als daarbij niet alleen een technische opleiding werd gegeven, maar ook een mentale vorming als mens aan bod komt, zoals men bij het lagei technisch onderwijs kent (20). De meetassistent kan naar mijn mening tot een dagelijkse gesprekspartner van de landmeetkundige groepsleider worden gevormd, als hij evenals de H.T.S.-er vormingscursussen kan volgen. Opleiding en vorming te beoefenen, is één van de belangrijke taken van de huidige geodetisch ingenieur. De eisen die men aan een instructeur mag stellen liggen niet alleen op technisch, maar ook op bedrijfspaedagogisch gebied. Aan de factoren „mens" en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 16