135 veranderen. Basis voor een sollicitatie mag dit dus eigenlijk niet vormen. Andere leerstukken uit de bedrijfspsychologie Er zijn nog tal van andere leerstukken uit de bedrijfspsychologie en sociologie waar de geodetisch ingenieur mede te maken kan krijgen. Ik noem hiervan in het kort: a. „One way" of „two way" communicatie, mondelinge en schrif telijke communicatie (het psychologisch opstellen van een mededeling aan het personeel) b. het overleg in het algemeen en daarbij de gesprekstechniek. De werkelijke dialoog eist een wisselende actieve en passieve rol in het gesprek, een voorbereiding op de uitgangssituatie, een beoordeling van de gesprekspartner, het bepalen van argu menten en het berekenen van tegenargumenten, het bepalen of ondergaan van de sfeer (4). Het voeren van een goed gesprek is een kunst, waarbij men zich kritisch tegenover zichzelf moet opstellen en zijn gesprekspartner in zijn eigen persoonlijkheid moet benaderen. W. F. Hermans noemde in een t.v.-interview twee eigenschap pen in de mensen bij uitstek onsympathiek: a) hun onbetrouwbaarheid („ik ben te naief") b) hun eigen dunk („hun opvatting is altijd het beste"). Hoe kan men anders verwachten van een overigens groot schrijver, die één van zijn boeken noemt ,,ik heb altijd gelijk" Op psychologische werkingen zoals het projectie mechanisme, dient men altijd verdacht te zijn. Wellicht is daarom ook Prof. Daniëls van mening (zie Univer siteit en Hogeschool 1962, nr. 6), dat aan de studie van bedrijfs kundige vakken een algemene inleiding in de psychologische en sociologische begrippen moet voorafgaan. c. Kleur en klank in het bedrijf om de werkomgeving te verbeteren. Muziek is in sommige gevallen reeds ingevoerd op landmeet kundige tekenzalen. d. Onge vals vat baarheid, relatie ongevallen en vermoeidheid, be strijding van ongevallen, vermoeidheid en rustpauzen, absenteïs me, verloop van personeel, etc. zijn leerstukken, waar naar mijn mening de geodetisch ingenieur in moet kunnen mede denken. e. Als laatste facet wil ik nog noemen de aanpassing van de machine aan de mens, de ergonomie, die bij de aanschaf van instrumen tarium, tekenstoelen- en tafels, van belang kan zijn. Slot De voorgaande opsomming was om in juridische termen te blijven geen limitatieve, maar een enunciatieve. Er zijn nog meer gebieden uit de maatschappij-wetenschappen die rechtstreeks of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 19