Het net van vaste punten in Nederland 138 De dienstleiding van het kadaster heeft enkele aanschrijvingen doen uitgaan over de opbouw en de administratie van het net van vaste punten. Hoewel op enkele onderdelen nog nadere richtlijnen zullen volgen lijkt het gewenst, in het bijzonder ten behoeve van de instanties die eveneens met deze punten werken, de huidige gegevens te publiceren. Deze zijn: 1. Punten van het net van de Rijksdriehoeksmeting R.Dpunten) 1.1. Het net van de Rijksdriehoeksmeting zal in de toekomst bestaan uit dz 4000 punten. Het zal zijn opgebouwd uit a. een kernnet van i 1000 punten, met een maaswijdte van ongeveer 8 km, waarin opgenomen: a.i. de eerste orde hoekpunten van het primaire drie- hoeksnet a.2. de eerste orde tussenpunten a.3. de tweede orde punten. b. een verdichting met 3000 derde orde punten. Hierdoor ontstaat een maaswijdte tussen deze punten van d: 4 km. 1.2. Het bureau van de bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeks meting is belast met de opbouw van dit net binnen de eerstkomende jaren en draagt tevens zorg voor de instand houding. 2. Hoofdpunten. 2.1. Bepaling en controle. 2.1.1. Daarnaast is begonnen met de bepaling van 4000 hoofdpunten. In het algemeen zal de plaats van een hoofdpunt ergens midden tussen vier R.D.-punten gelegen zijn. Hierdoor ontstaat een maaswijdte van gemiddeld ruim 21/2 km. 2.1.2. De hoofdpunten komen tot stand door de zorg van de kadastrale diensten (Landmeetkundige dienst en Ruilverkavelingsdienst) en van andere diensten. Het hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst beslist of door niet-kadastrale landmeetkundige diensten bepaalde punten als zodanig in het archief worden opgenomen. 2.1.3. Bij het bepalen van de plaats van een hoofdpunt worden de volgende richtlijnen in acht genomen: a. Het punt moet solide en duurzaam verzekerd worden. De voorkeur wordt gegeven aan een verzekering in goed gefundeerde gebouwen en kunstwerken. Bij verzekering in een kunstwerk verdient het aanbeveling de plaats van het punt zo mogelijk op de bovenkant daarvan te kiezen, opdat er een instrument of jalon op geplaatst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 22