139 kan worden en het punt tevens vanuit de lucht zichtbaar is. b. Het is zeer gewenst dat op of nabij het hoofdpunt een verre richting is te zien. c. Aangezien de hoofdpunten speciaal bedoeld zijn als uitgangspunt voor terrestrische metingen, is het niet de bedoeling een torenspits als hoofdpunt aan te merken. Wel kan de vastlegging tot hoofdpunt worden verklaard; de spits kan dan worden benut om op te richten. 2.1.4. De hoofdpunten worden bepaald als punten van een aan te leggen meetkundige grondslag. De bepaling door middel van de traditionele methode van puntsbepaling vindt slechts plaats in die gebieden waar de sanering van het R.D.-net is voltooid. In alle overige gebieden worden hoofdpunten slechts bepaald door middel van de zgn. circuitmethode. 2.1.5. Het ligt in het algemeen niet in de bedoeling hoofd punten te kiezen uit reeds bestaande oude punten- velden. Toetsing van oude grondslagen hiervoor wordt dus afgewezen. 2.1.6. De controle door de landmeetkundige dienst op de aanwezigheid van de hoofdpunten geschiedt in het algemeen eens per jaar. De controle op de juiste ligging vindt slechts inciden teel plaats, afhankelijk van de mogelijkheden tot verstoring. Afbeelding op overzichtskaarten In afwachting van nadere richtlijnen dienaangaande kan thans reeds worden medegedeeld 2.2.1. De R.D.-punten en de hoofdpunten worden afge beeld op films met topografische ondergrond (topo grafische kaart 1 50.000). 2.2.2. Zowel de R.D.-punten als de hoofdpunten worden hierop afgebeeld door middel van een streepje ter lengte van 5 mm eindigende in een cirkeltje met een middellijn van ±1,5 mm. Bij dit cirkeltje worden de laatste 3 cijfers van het puntnummer vermeld. De hoogte van de cijfers is 3 mm. 2.2.3. Van deze films worden door de reproduktieafdeling van het bureau van de fotogrammetrische dienst lichtdrukken vervaardigd en toegezonden aan de hoofden van bureau voorzover zij betrekking hebben op hun ambtsgebied. 2.2.4. De bijhouding van de films geschiedt volgens opgaaf van de desbetreffende bureaus aan het bureau van de landmeetkundige dienst te Amsterdam.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 23