kadastrale bijbladen. Daar verwezenlijking hiervan voor verschillende bureaus zeer tijdrovend is, geldt de volgende overgangsmaatregel Op de plans die ontstaan zijn door hermeting en/of ruil verkaveling, dienen de punten in elk geval voor te komen. Punten van niet-hermeten gebieden worden afgebeeld op topografische kaarten i 25.000, waarop tevens de her meten bladen worden aangegeven als verwijzing naar de desbetreffende plans. De nodige topografische kaarten zullen via de fotogram- metrische dienst van het kadaster worden geleverd op film en blijven berusten op de bureaus. 4.4. Coördinatenlijsten. Voor de vaste punten, geen R.D.- of hoofdpunten zijnde, worden de kaarten Kad. nr. 47 afgeschaft. De coördinaten worden per kadastrale gemeente vermeld op coördinaten- lijsten Kad. nr. 31. Gegevens over aanmetingen komen voor op de veldwerken waarbij de desbetreffende punten zijn ontstaan. Voor de hoofdpunten blijven echter de kaarten Kad. nr. 47 in gebruik. Verbetering van de onteigeningsprocedure Bij de Tweede Kamer is thans door de minister van justitie als eerste ondertekenaar ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de onteigeningsprocedure. Blijkens de memorie van toelichting, ondertekend door o.a. de minister van landbouw en visserij, beoogt het wetsontwerp een versnelling van de onteigeningsprocedure, in zowel het administratieve, als het gerechtelijke stadium. Het opent met name de mogelijkheid om de eigendomsovergang eerder in de procedure te doen plaats hebben, dan nu het geval is. Het tijdstip dat beslissend is voor de schadeberekening komt daardoor vroeger te liggen. De kans, dat de onteigende partij profiteert van prijsstijgingen die gedurende de schadebegrotingsprocedure op treden, wordt aldus vermeden. Anderzijds houdt het wetsontwerp onverminderd vast aan het beginsel, dat de werkelijke waarde wordt vergoed, d.w.z. de waarde ten tijde van de ontneming van de eigendom. Op het ogenblik moet een uitgewerkt, door de raad voorlopig goedgekeurd onteigeningsplan voor iedereen ter inzage worden gelegd. Belanghebbenden kunnen dan bezwaren indienen bij het gemeentebestuur. Vrijwel altijd gaat het hier om onteigening ten behoeve van de uitvoering van een bestemmingsplan. Het ontwerp stelt voor, dat in bepaalde gevallen t.b.v. deze uitvoering tot 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 26