144 het moment waarop de waarde van het ter onteigening aange wezen goed wordt getaxeerd, wordt naar voren verlegdde duur van de gerechtelijke onteigeningsprocedure oefent geen invloed meer uit op de door de overheid te betalen prijs. De versnelde procedure is facultatief. De onteigenende partij kan ook de gewone procedure verkiezen, waarbij de eigendom pas overgaat na het eindvonnis in de gerechtelijke procedure, dat dan zowel de uitspraak over de onteigening als over de schadeloos stelling inhoudt. Boekbespreking Dr. A. de Leeuw Examen des possibilites de simplification et d'acceleration de certaines operations administratives de remembrement Dr. A. de Leeuw heeft in opdracht van het „Directoraat- Generaal voor de Landbouw" van de E.E.G. een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden tot vereenvoudiging en versnelling van bepaalde administratieve ruilverkavelingsverrichtingen. Zijn rapport is in het Frans en Duits uitgekomen in de serie Informations internes sur l'Agriculture, no. 38, maart 1969 en had dus eigenlijk eerder object van bespreking moeten zijn. De auteur constateert in een rechts- en anderszins vergelijkend onderzoek dat de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse wet geving veel ingrijpender dan de Franse en de Duitse zou moeten worden herzien. Het zou daarbij vooral moeten gaan om een betere organisatie van de ruilverkavelingsverrichtingen en om hun integrale financiering, ook van de cultuurtechnische werken, door één enkel overheidslichaam. Daarmede zou een eenheid van bevel en van opvatting, een politiek op lange termijn en een betere coördinatie van de verschillende verrichtingen kunnen worden bereikt. Overigens zou ook verbetering nodig zijn van de psycho logische voorbereiding zowel van de betrokken eigenaren en pach ters als van het personeel, dat met de uitvoering van de ruilver kaveling is belast. Het is vooral belangwekkend even aandacht te besteden aan mutaties die de Leeuw voor ons land bepleit, in het bijzonder ook tegen de achtergrond van het Rapport van de Werkgroep Balans Ruilverkavelingswet Allereerst is daar het overheidsbesluit dat de stemming zou moeten vervangen. De Werkgroep heeft (Rapport blz. 337/8) deze suggestie verworpen. Als argumenten voor de handhaving van het stemrecht worden dan achtereenvolgens genoemd dat de ruilverkaveling (Overgenomen persbericht van het Ministerie van Landbouw en Visserij). (Publication de la Direction Générale de 1'Agriculture des Communautés Européennes)II 173 p., 1969.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 28