Mr. Ir. J. M. C. WITVLIET Menselijke verhoudingen in het bedrijf met name bij landmeetkundige instellingen Inleiding Prof. Rutten (i) uit Nijmegen heeft eens gezegd dat men door de studie van de wetenschappelijke psychologie niet persé een betere mensenkenner wordt. Deze studie leert echter wel de juiste vragen te stellen. Terwijl de ervaring van het toeval afhankelijk is, gaat de wetenschap stelselmatig te werk, abstraheert één facet uit de werkelijkheid, onderzoekt achtergronden en relaties, brengt verfijningen aan of construeert denkmodellen, werkt in dimensies, zoals Prof. Van Leent (2) formuleert. Kortom de wetenschap verifieert de naïeve opvattingen over de menselijke verhoudingen. In deze lezing wordt begonnen met een ,,tour d'horizon"een terreinverkenning van de aanrakingspunten met enkele leerstukken uit de menselijke verhoudingen, die in de landmeetkundige wereld te onderscheiden zijn. Daarbij kan men in een enkel geval naar oplossingen wijzen, waarmede in de industriële psychologie is geëxperimenteerd. Het experiment, vaak op basis van een vooraf gaande hypothese en de evaluatie daarvan, is één van de methoden in deze wetenschap (22). De betekenis van het experiment ligt volgens Prof. Oldendorff (3) in het zuiver houden en controleren van de variabelen. Het experiment in de sociale werkelijkheid is echter nooit geheel vrij te houden van storende invloeden. Alleen het experimenteren zelf al, heeft invloed. Vandaar de voorliefde voor het laboratorium experiment, waarin men de variabelen beter kan beheersen. Andere methoden zijn de wetenschappelijke survey, het onder zoek naar de factoren zoals men deze in de werkelijkheid aantreft en de systematische ondervraging van een collectiviteit, eventueel door steekproeven, zoals in de enquête Daniëls (18) is gedaan. Er bestaat thans een veelheid van toegepaste (deelweten schappen, die als specialisaties van de „human relations" kunnen worden opgevat. Behalve de eigenlijke bedrijfsleer en bedrijfskunde, onderscheidt men de bedrijfspsychologie, de bedrijfssociologie, de sociale psychologie, de bedrijfspedagogiek, de andragogie en nog tal van andere menswetenschappen. Vaak gebruikt men ook ver zamelbegrippen, zoals organisatieleer of de termen leiding en organisatie van bedrijven, psychologie van het leiding geven (4) of van het bedrijf (5). Prof. Daniëls (6) merkte over de bedrijfspsychologie op dat elke ingenieur zal moeten leiding geven en zal moeten dienen. De 125 docent aan de H.T.S., afdeling landmeetkunde te Utrecht Lezing gehouden op n november 1969 voor het „landmeetkundig gezelschap Snellius'

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 9