Ruilverkavelingsboekhouding De ruilverkavelingsboekhouding is in zijn opzet ontleend aan de kadastrale boekhouding en kan als een kopie daarvan worden gezien. Daar men echter voor de ruilverkaveling belangrijk meer gegevens dient te kennen dan alleen de zakelijke rechten, zijn de formulieren ingericht voor het vermelden van schatting en waarde der percelen, het administreren van pacht, hypotheek, erfdienstbaarheden enz. In de loop der 40 jaren zijn deze formulieren verbeterd en vervol maakt, vooral ook voor de verwerking der talrijke mutaties. Op basis van deze opzet is toepassing van mechanisatie van de boekhouding in de ruilverkaveling Broekhuizen onderzocht. Het in de jaren i960 ontwikkelde programma is verbeterd en uitgebreid en zo is in een g-tal ruilverkavelingen, gelegen in Drente en Limburg, met een totale oppervlakte van ruim 57.000 ha de boekhouding gemechaniseerd. Uitgangspunt is de tenaamstelling die bij het Kadaster bekend is. Snel werd men geconfronteerd met tenaamstellingen die weliswaar voor alle zakenrechtelijke- en bezitsproblemen een oplossing boden, maar aanleiding gaven tot ingewikkelde tenaamstellingen met een groot assortiment aan rechten, consorten en namen van personen, sommigen reeds lang overleden, voor veelal kleine oppervlakten. Juist deze ingewikkelde vormen maken mechanisatie kostbaar. In de traditionele praktijk brengt de lijst van rechthebbenden uitkomst. Vele tenaamstellingen worden opgeschoond, niet-be- staande consorten verwijderd. Maar dit voorkomt niet dat talrijke kadastrale eigenaren, zich van geen eigendom bewust zijnd, vóór de stemming ervaren grondeigenaar te zijn, mogelijk voor enkele vier kante meters, en als zodanig aan de besluitvorming voor ruilver kaveling meedoen; maar evenzeer behoren zeer lang overleden kadastrale eigenaren tot de stemgerechtigden, en als „thuisblijvers" zijn zij voorstemmers. Deze niet meer in deze tijd passende toestand dient in de voorbe reiding te worden aangepakt. Dit vereist tijd en wijziging van kada strale voorschriften, maar is uitvoerbaar mits tegelijk met de start van de voorbereiding de tenaamstelling wordt onderzocht en ge zuiverd. Uiteraard zou de totale mechanisatie van de kadastrale boekhouding een oplossing knnen brengen, maar dit vraagstuk is zo complex dat naar mijn mening de ruilverkavelingsdienst hierop niet kan wachten. Bovendien verschillen kadastrale boekhouding en ruilverkavelings boekhouding principieel. Immers de kadastrale boekhouding is een registratiesysteem dat èn de huidige toestand én de mutatie-geschiede- nis dient te leveren. De ruilverkaveling vraagt echter uitsluitend de huidige toestand op bepaalde momenten en is niet geïnteresseerd in de mutaties op zich. Bovendien worden veel meer gegevens geadministreerd welke sterk aan het object, het perceel, gebonden zijn. De boekhouding vormt i7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 19