172 nl. de basis èn voor de kavelindeling èn voor de toedeling der rechten. Vooral voor de kavelindeling en voor de latere kostenberekening groeit de behoefte tot het vermelden van bodemgeschiktheid, aard der ontsluiting, verspreiding en vorm der percelen, toekomstige niet-agrarische bestemmingen. Ruilverkavelingsboekhouding is dus in de eerste plaats een administratie van objecten, waarvan delen een gelijk zakelijk recht bezitten en waar in de laatste plaats bi) de toe deling der rechten de tenaamstelling van belang wordt. Verder is ook een inventarisatie van het gebruik, vooral van pacht, van groot belang. Hiertoe dient tijdig voor de stemming een inven tarisatie te worden gehouden en dient deze in het inbrengbestand te worden opgenomen. Deze, zo mogelijk via de Grondkamer te houden inventarisatie, maakt het mogelijk een pachtersbestand op te bouwen waarmede doelmatiger gewerkt kan worden dan met de wettelijk voorgeschreven pachtregistratie. Schatting Vooral bij de schatting der gronden zien wij tot 1950 een sterke groei naar perfektionisme. Toen vele klassen met intervallen van f 50,tot f 100,per ha; rond 1955 ontstond het systeem van de optimale verwachtingswaarde, een schattingsmethode die een ingenieuze combinatie bood voor het ruilpricipe en de later te bepalen kosten. Gelukkig is deze periode voorbij en is men algemeen ervan over tuigd dat de waardebepaling bij de eerste schatting uitsluitend gericht dient te zijn op het ruilpricipe en dat de latere kostenbe- paling verder volgens geheel andere regels dient te geschieden. Dit ruilprincipe voert tot een nivellering der schattingsbedragen, waar bij de laatste tijd duidelijk de tendens naar beperking van het aantal klassen doorbreekt. Een aantal van 6-8 klassen is in de meeste gebieden te realiseren. De bodemkaart van Nederland kan mogelijk voor dit ruil principe een goede bijdrage leveren. De gedetailleerde schattingsmethodiek was een prachtig voorbeeld voor toepassing van mechanisatie in de schattingswaardeberekening. Met de electroplanimeter en de Zuse-computer zijn honderden werk plans I berekend. Het huidige schatten van gehele percelen in één klasse maakt deze mechanisatietoepassing als deelhandeling echter twijfelachtig. T oedeling De techniek van het maken van de kavelindeling en de inrekening van de kavelgrenzen heeft in de loop der jaren wijzigingen ondergaan', de aanpak werd meer systematisch opgezet en de organisatie van het werk werd belangrijk verbeterd. Duidelijk is thans een onder scheiding te maken in het grof kavelplan en hetscherp" inrekenen. Voor het opmaken van een grof kavelplan is een programma ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 20