173 wikkeld dat is toegepast in. de ruilverkaveling Haagsche Beemden, en dat door de eigen dienst verder is uitgewerkt bij de toepassing in de ruilverkaveling Dalen. Het principe van deze toedelingsmethode is als volgt: Iedere rechthebbende formuleert zijn wensen. Deze worden ge- interpreteerd en vertaald in geldbedragen (Kavelwaarden) en vak nummers, maximaal 3 per kavelwaarde. De redelijkheid van een toedeling van de kavelwaarde in het gewenste vak wordt aange geven. met een gewicht 4 voor de dwingend toe te passen wensen tot 1 voor de zeer onredelijke, gewichten toegekend door Plaatselijke Commissie en in overleg met de landmeter-deskundige. Uitgaande van de eerste wensen en gelet op de gewichten maakt de computer door toepassing van 2e en 3e wensen de vakken zoveel mogelijk sluitend. Onlangs zijn de resultaten voor Dalen bekend geworden. Voor dit rond 7300 ha grote blok met ca 2.000 stemgerechtigden startte de wenszitting op ig januari van dit jaar. Op 2g april werd door RAET n.v. het resultaat geleverd. Op een totale schattingswaarde van ca f 30 miljoen is er thans een grof plan met een totale overvraging van 800.000 gulden, ca 3% van het totaal. Bij de gemiddelde gewenste kavelgrootte van ruim f 16.000, blijkt dat van de totaal 2g4 vakken een aantal van 11 vakken nog een overvraging kent van meer dan f 16.000. De eerste resultaten zijn bijzonder goed en dit resultaat geeft vertrouwen voor een verdere toepassing. Belangrijk van deze toepassing is: ie de besparing m mankracht, 2e de zekerheid van een foutloze administratie (mits uiteraard de inbreng goed is) en 3e de belangrijke tijdbesparing waardoor de ruilverkave lingsprocedure belangrijk kan worden verkort. Alternatieve toedeling Kan men met deze toepassing volstaan Mijns inziens niet. Immers deze methode leidt toe een nagenoeg éénmalig werkstuk, zonder dat te voren voldoende alternatieven zijn onderkend. Het maken van alternatieve toedelingen dient m.i. de inbreng te worden van de geodeet in de voorbereiding. Thans is deze inbreng op dit onderdeel gering. Toch worden in de voorbereiding reeds belangrijke beslissingen genomen. Het voorlopig plan houdt nl. in: het stelsel van nieuwe en te handhaven wegen en waterlopen, een in detail vastgesteld landschapsplan, een gedetailleerd recreatie plan, de te handhaven natuurterreinen. Voor de eigenaar blijft dan over dat hij kennis neemt van de in detail geformuleerde plannen opgemaakt door overheidsdiensten, dat hij wordt voorgelicht over de rechten en plichten van de eigenaar, neergelegd in de Ruilverkave- lingswet, en een, met vele slagen om de arm, gemiddeld kostenbedrag. Wat hij verder te verwachten heeft dient hij in vertrouwen af te wachten. Gelukkig wordt dit vertrouwen veelal niet beschaamd,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 21