174 maar de toename van bezwaren bij tervisieleggingen en de inzending van requesten en klachten nopen ons echter naar nieuwe methoden uit te zien. Daartoe zie ik het ontwikkelen van alternatieve toedelingen voor de stemming. Hierbij dient men dan niet te denken in termen van de individuele kavel maar aan ruimtelijke strukturen 1. het onderkennen van strukturen in het blok als agrarische gebieden van goede en minder goede kwaliteit, te handhaven natuur- en landschapsgebieden, recreatiegebieden, open gebieden. 2. het onderkennen van strukturen van bedrijfs- of andere eenheden, als aard der bedrijven (akkerbouw, veeteelt, tuinbouw enz.), onder scheiden naar de situering der bedrijfsgebouwen, naar het toe komstig bestaan (blijvers of wijkers), de eigenaren met kleine percelen, de nieuw te plaatsen landschapselementen. Een goede analyse van deze strukturen en de mogelijkheid der mechanisatie kunnen leiden tot een aantal alternatieve modellen, welke dan tevens aanwijzingen kunnen geven over het te kiezen wegen en waterlopen stelsel en het ontwerp plan van uitvoering. Het aldus gekozen plan geeft geen detailinformatie, maar zal onge twijfeld bijdragen tot het geven van een meer gericht inzicht aan de be langhebbenden, zoalsde begrenzing waarbinnen de toedeling is te ver wachten de mogelijkheid tot concentratie in enkele kavels of een, te premieren, kavelafstand vergroting een betere informatie omtrent de kosten, en vooral wat wel en wat niet door de ruilverkaveling aan werk zal worden verricht. Landmeetkundig Ook geodetisch kan de kadastrale ingenieur in de voorbereiding een belangrijke bijdrage leveren. Immers de fotogrammetrie biedt hem de mogelijkheid tot het aanbieden van een grootschalige kaart waarop alle terreindetails staan vermeld. Voorwaarde is dat het geodetisch paspuntennet de garantie biedt voor een zo nauwkeurig mogelijke ontschranking, of ortho-projectie in gebieden met te grote hoogte verschillen. Deze foto's bevatten een schat aan gegevens voor inven tarisatiedoeleinden als bedrijfsgebouwen, bestaande wegen en water lopen, cultuur, landschap, {reservaten) en daarnaast voor het op brengen van de alternatieve projekten. De geodetische nauwkeurig heid dient er op gericht te zijn dat met dit materiaal later de, aan de kadastrale eisen voldoende, oppervlakte kan worden bepaald. De grondslag dient minimaal te zijn want de onzekerheid van de vlieg- datum in deze klimatologisch moeilijk lage landen vraagt om een minimum aan vliegschijvencontrole. Met deze inbreng in de voorbereiding zal aan het gehele plan een zodanige basis kunnen worden gegeven dat de uitvoering tot een belangrijk kortere proceduretijd kan worden teruggebracht, of anders gezegd de stemming wordt gebracht naar een later tijdstip waarna direkt met de uitvoering kan worden gestart.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 22