i75 Tot die uitvoering worden gerekend: Het toetsen der ruilwaarde van de eerste schatting te velde, waarvoor door de eerder gebruikte bodemkaartgegevens dan een veel beperktere tijd is vereist en welke de mogelijkheid biedt tot een snelle tervisielegging van lijst van recht hebbenden en schattingsuitkomsten; uitvoerig van wegen en water lopen plannen in grotere bestekkenhet direct opmaken van het detail plan van toedeling en aansluitend tervisielegging en volledige uit voering waarna de lijst geldelijke regelingen wordt opgemaakt en ter visie gelegd. Niet hierin is genoemd de wenszitting; het geheel op vrije wijze wensen uitbrengen past m.i. niet in een moderne ruilverkaveling', in tegendeel zal voor de stemming uit een gerichte enquête, inventari satie en het vooraf aangeven van alternatieve mogelijkheden vol doende gegevens moeten zijn verkregen om tot een detailplan van toedeling te geraken, op te maken 2 a 3 jaar na de stemming. Conclusie De ruilverkavelingsmethodiek dient dus te worden aangepast aan de mogelijkheden die de mechanisatie biedt. Dit vraagt een geheel nieuwe aanpassing. Immers de laatste jaren werd gezocht welke onderdelen van de ruilverkavelingswerkzaamheden via mechanisatie konden worden uitgevoerd. Dit heeft vele, uiteraard vaak arbeidsbe sparende werkwijzen opgeleverd, maar is organisatorisch bijzonder zwaar. In het mechaniseren van onderdelen der ruilverkavelingswerk zaamheden, zoals hiervoor genoemd in de boekhouding van de ruil verkaveling Broekhuizen en het grof toedelen in de Haagsche Beemden, dient met nadruk te worden gewezen op de initiatieven en onderzoekingen van Prof. Witt en zijn medewerkers. Door hen zijn enkele technieken ontwikkeld die door de Kadastrale Dienst moeten worden uitgebouwd. Dit kan niet worden verwacht van produktie-ingenieurs. In tegendeel is een eigen bekwaam team van jonge ingenieurs zonder bedrijfsblindheid en ervaren ingenieurs nodig. Voor de vernieuwing van de ruilverkavelingtechniek, aangepast aan de mogelijkheden welke de mechanisatie biedt, dient echter naar mijn mening het studieprogramma van de geodetisch ingenieur op de nieuwe mogelijkheden en nieuwe taken te worden gericht. Daartoe is uitbouw van de landbouwkundige kennis i.z. bedrijfs- struktuur, kavelvorm en planologisch inzicht nodig. Maar ook dient gelet te worden op de belangrijk sociale funktie van ruilverkaveling, waartoe meer sociologische kennis is vereist. Tesamen met zijn wiskundige en juridische kennis en een gerichte planningsstudie kan de ruilverkavelings-ingenieur de zo noodzakelijke projektleider worden. Steeds sprak ik over de ingenieur of landmeter-deskundige, maar we

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 23