176 dienen ons te trealiseren dat deze ingenieur is een ingenieur van het Kadaster. Komt zijn kadastraal-juridische kennis hem te pas bij de start en het verwerken van de talrijke zakenrechtelijke problemen, het kadastraal-geodetisch aspekt komt vooral tot uiting aan het eind bij de kadastrale toepassing. Van belang is hierbij de eisen van de bijhoudingsdienst van het Kadaster te kennen. Het is begrijpelijk dat door de ontwikkeling van het instrumentarium voor indirekte afstand-meting, dubbelbeeld tachymeter, elektro-optische afstand meting en zeker door de kort geleden op de markt gebrachte Wild- Distomat mogelijkheden zijn geboden tot een volledige numerieke vastlegging der rechtsgrenzen. Deze opname techniek de punt- meetmethode leent zich bijzonder voor automatische kaartering en oppervlakteberekening uit de coördinaten. Daarnaast zal de fotogrammetrie een belangrijke meetmethode blijven. Vooral door het feit dat de luchtfoto een schat van topogra fische details bevat welke ver uitgaat boven de gegevens voorkomende op de kadastrale kaart. Een ontschrankte, grootschalige fotokaart kan van groot nut zijn voor hen die land- en grondprojecten voorbereiden. Tevens biedt deze fotokaart mogelijkheden tot het afbeelden van in het terrein niet zichtbare gegevens als kabels, transportleidingen enz. Want ook bij de afbeelding van deze leidingen is een duidelijke oriëntatie binnen de topografie van groot belang. Aldus zie ik de mogelijkheid voor het creëren van 3 typen groot schalige kaarten t.w. de kadastrale kaart, welke om administrative redenen uitgevoerd kan blijven als eilanden kaart, de leidingenkaart en de fotokaart volgens het principe van indeling volgens raam- kaarten. De reprografie biedt dan de mogelijkheid 2 of meer kaarten samen af te beelden tot fotokaarten met leidingen en/of kadastrale percelen. De binnenkort te verwezenlijke zelfstandigheid van de Dienst van Kadaster en Hypotheken zal in meerdere mate de mogelijkheid bieden aan de behoefte van de maatschappij naar grootschalige kaarten met een maximum aan informatie te voldoen. Wat de juridische waarde betreft geniet het Kadaster een groot vertrouwen, het kartografische produkt behoeft echter nodig vernieuwing. Deze grootschalige kaarten, waarbij ik denk aan 1 1000, 1 2000 en 1 5000 vormen dan de aanvulling op de kaarten van de Topogra fische Dienst, schaal 1 10.000 en kleiner. Slot In het voorgaande heb ik getracht u een en ander te schetsen over ontwikkelingen in de ruilverkavelingstechniek. Duidelijk moge hieruit blijken dat ook ik voor de ruilverkaveling, vooral als in strument voor de landinrichting, een verdere toekomst zie. Maar dan is het noodzakelijk dat nu de studie start tot een hernieuwde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 24