aanpak en methodiek, aangepast aan de mogelijkheden der me chanisatie. Ten slotte bood deze inleiding mij de gelegenheid om te wijzen op de kartografische taak van het Kadaster, een taak welke zo nauw aansluit bij die van de Topografische Dienst. Wij zijn onlangs geconfronteerd met de uitkomsten van ruilver kaveling van diensten binnen het Ministerie van Financiën. In het nieuw op te richten direktoraat-generaal ziet de Rijksdienst van het Kadaster en Hypotheken als partners enkele specifieke diensten Staatsloterij en Rijksinkoopbureau. In het licht van overeen stemming van taak van Top. Dienst en Kadaster zult u mijn con clusie begrijpen dat ik ook voor ruilverkaveling in de totale over- heidssektor, maar dan met een bredere doelstelling en wel inter departementaal, een arbeidsveld en een goede toekomst zie. Ir. D. VAN DER ZAKEN i. Algemene beschrijving Bij vele Nederlanders is Thailand slechts bekend door de Siamrijst en door het koningspaar, Bhumibol en Sirikit. Daarom lijkt het nuttig te beginnen met het geven van wat algemene inlichtingen ovei het land. In 1939 is de naam Siam gewijzigd in Thailand, dat betekent „land der vrijen"; een toepasselijke naam omdat Thailand geen vreemde overheersing heeft gekend maar altijd als onafhankelijke staat is blijven bestaan tussen de Engelse en Franse koloniën. Het is thans een land met een sterk centraal gezag en een stabiele regering, die gesteund wordt door de overgrote meerderheid van de bevolking. Anders dan in sommige naburige landen zijn er geen felle politieke tegenstellingen. Het welvaartsniveau is redelijk en ligt hoger dan in de omringende landen. Het noordoosten vormt hierop enigermate een uitzondering; mede door het optreden van infiltranten is er hier wat onrust. Het basisvoedsel van de bevolking is rijst, dat in voldoende mate wordt verbouwd; honger wordt er in het algemeen niet geleden, er is zelfs nog een belangrijke export van rijst. De ontwikkeling staat op een relatief hoog peil; het analfabetisme, dat vooral onder de ouderen voorkomt, bedraagt 25%. Het land is 15 keer zo groot als Nederland, zodat de ongeveer 30 millioen merendeels Boeddhistische inwoners thans nog ruimte in overvloed hebben. Doorhet hoge groeipercentage van 30% per jaar neemt de bevolkingsdichtheid echter snel toe. De landbouw ver- 177 Hoofdingenieur, directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland: Ruilverkaveling in Thailand Samenvatting van de lezing gehouden op de N.L.F. studiedag van 15 mei 1970 te Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 25