179 aan de oorspronkelijke verwachtingen die men van het hierbedoelde plan had, niet werd voldaan. 3. Onderzoek naar railverkavelingsmogelijkheden In de hiervoor weergegeven situatie vroeg Thailand in 1965 aan Nederland advies over de mogelijkheden van ruilverkaveling in Thailand. De eerste verkenningen in het begin van 1966 door Nedeco uitgevoerd leidden tot een positief advies. Na een veel verder gaand onderzoek in 1968, werd het eerste proefobject in 1969 uitge voerd, terwijl thans het eerste concept voor een ruilverkavelingswet gereed is. De Nederlandse assistentie in dit project wordt gegeven in het kader van bilaterale hulpverlening en vindt grotendeels plaats in de vorm van uitzending van deskundigen. Uit het onderzoek is onder andere het volgende naar voren gekomen Voor het noordelijk deel van de Centrale Vlakte wordt ruilver kaveling aanbevolen. Er is hier voldoende water voor irrigatie beschikbaar en er is geen gevaar voor overstroming. De oppervlakte van het gebied is 660.000 ha. De gemiddelde bedrijfsgrootte is hier 25 rai oftewel 4 ha. (1 rai 16 a.), het aantal kavels per bedrijf bedraagt twee. Samenvoeging van kavels levert dus geen motief voor ruilver kaveling op. Er is geen emotionele binding met de grond, terwijl deze ook niet als een statussymbool wordt beschouwd; men stelt meer prijs op een goed stuk dan op een groot stuk giond. Deze zakelijke instelling van de eigenaren opent de mogelijkheid tot ruiling; men is hiertoe bereid als de nieuwe toestand, bijv. door irrigatie beter is dan de oude. Het erfrecht staat verdeling van het bedrijf aan alle kinderen toe, maar ook aan één van hen. Dat laatste gebeurt meestal: de jongste dochter, die voor de ouders zorgt op hun oude dag, krijgt het be drijf toebedeeld. De grond in de Centrale Vlakte is voor 2/3 eigendom van de boeren en voor 1/3 pachtgrond. De eigendomsverkrijging verloopt hier in fasen, beginnend met een voorlopige verklaring van inge bruikneming van een stuk nog niet in cultuur gebrachte grond, en eindigend met een eigendomsbewijs, dat bij het kadaster is inge schreven. Voor dit laatste moet de grens van het perceel in het veld worden vastgesteld door het kadaster, in aanwezigheid van de aangrenzende eigenaren. Het perceel wordt in kaart gebracht en er wordt een vrij globale oppervlakte berekend. Deze kadastrale werk zaamheden verlopen traager is een groot personeelsgebrek en een achterstand van jaren. De pacht neemt helaas toe en is vrijwel ongereglementeerd; er is geen enkele zekerheid of controle van pachtprijs, termijnen, rechten en plichten. Een goede pachtwet zou dan ook zeer nuttig zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 27