1 4. Het proefobject Uit de analyse van alle gegevens en wensen is een ruilverkave lingsmodel ontwikkeld voor de Centrale Vlakte. Voor een proef object van 1000 ha. is dit model nader uitgewerkt, waarvan inmiddels 173 ha. gereed is. Omdat van dit gebied geen kadastrale gegevens bestonden is eerst een kadastrale kaart gemaakt op basis van een luchtfoto- mozaiek op de schaal 1 4000. De kadastrale ploegen gingen met dit mozaiek het veld in; er deden zich bij deze kadastrale werkzaam heden twee problemen voor: 1) de interpretatie van de grenzen uit de luchtfoto door hiervoor niet getrainde mensen. 2) de gebrekkige inlichtingen wat betreft perceelsgrenzen en familienamen die van de boeren werden verkregen; later is hierin verbetering gekomen doordat het dorpshoofd met de kadastrale ploeg meeging. De bedrijfsgrootte werd door planimetreren uit de kaart bepaald; meestal was deze oppervlakte groter dan de door de boeren opge geven maat. In het omgekeerde geval werd het bedrijf terrestrisch gemeten en hieruit de oppervlakte opnieuw vastgesteld; deze pro cedure werd door iedereen aanvaard. Het technisch plan werd uitgewerkt door het Nedeco-team, in samenwerking met Thai-ingenieurs, in het bijzonder van het Royal Irrigation Department". Dit plan omvatte het volgende: a. Het patroon van de al eerder genoemde irrigatiesloten met de nodige kunstwerken, zodanig dat iedere kavel aan zo'n sloot grenst. b. Een net van drainagesloten, midden tussen de irrigatiesloten, aansluiting gevend op de inmiddels gegraven hoofdafvoer; geen buizendrainage. c. Aarden wegen langs de irrigatiesloten zodat ieder kavel een uitweg heeft. d. Egalisatie van kavels van niet te kleine omvang. e. Aanpassing van de nieuwe kavelindeling aan de eerder genoemde werken. Omdat er nog geen ruilverkavelingswet is moest het proefobject op vrijwillige basis tot stand komen. Er werd een plaatselijke com missie gevormd met de Nai Amphur (districtshoofd) als voorzitter, de plaatsvervangend Nai Amphur als vice-voorzitter, de districts landmeter als secretaris en vijf eigenaren, waaronder een dorps hoofd als leden. De vertegenwoordigers van de boeren werden gekozen en er werd overleg gepleegd over het plan. Nadat ook de nodige voorlichting was gegeven waren alle eigenaren akkoord en werd de overeenkomst door alle betrokkenen ondertekend. 5. De uitvoering De uitvoering geschiedde met de nodige mechanische hulp middelen, zoals bulldozers, slotengravers, graders van het R.I.D., i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 28