die ook voor het bedienend personeel zorgde. Alleen het egaliseren was nieuw voor hen, maar de aanwezigheid van Nederlandse op zichters zorgde voor een goed verloop van het werk. De kosten van het proefobject bedroegen 415 Baht per rai, d.i. ca. f. 415,per ha. Bij uitvoering door aannemers worden de kosten voor eventuele volgende objecten geschat op 635 Baht per rai. Na de uitvoering zijn controlemetingen uitgevoerd op de toedeling die op basis van de fotogrammetrische kaart 1 4000 was geschied; het verschil was aanvaardbaar gezien de werkwijze, namelijk 0,75%. De aftrek voor wegen en waterlopen bedroeg 5%. Er werden 72 nieuwe eigendomsbewijzen uitgegeven. 6. Perspectieven Wat de toekomstige ontwikkeling betreft is het volgende te ver wachten a. De completering, over grote gebieden, voor het irrigatiestelsel op bedrijfsniveau, zodat de al eerder gedane investeringen in de hoofdwaterleidingen rendabel worden. b. Overgang van één op twee gewassen per jaar; in het verkavelde gebied was in het voorjaar van 1970 op een 125 van de 173 ha. al een tweede gewas aangeplant. c. Bereiken van een hogere opbrengst voor het eerste gewas. d. Overschakeling van breedwerpig zaaien naar transplanting van de rijst. e. Betere mogelijkheden tot mechanische grondbewerking met ploegen en harken. f. Invoering van nieuw ontwikkelde rijstrassen met een hoge pro ductie, die hoge eisen stellen aan waterbeheersing en besmesting. g. Meer nut van het wegenstelsel door de intensivering van het tweede gewas en verdergaande mechanisering, ook van het transport. h. Aanneming van een ruilverkavelingswet. i. Reservering van gelden, eventueel financiële hulp van de Wereldbank. i8i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 29