184 E. H. VAN DE WAAL De Nederlandse Stichting Informatie- en Documen tatiecentrum voor de Kartografie Op 1 maart 1970 werden in Utrecht de oprichtingsstatuten van bovengenoemde stichting bekrachtigd. Het doel en de werkwijze van deze stichting worden in artikel 2 van de statuten als volgt om schreven 1. De stichting stelt zich als nationale instelling ten doel het ver zamelen van documentatie en het verstrekken van informatie, zowel ten behoeve van wetenschappelijke als particuliere instel lingen, op het gebied van de kartografie en al hetgeen daarmede in de ruimste zin verband houdt. De stichting verricht en stimu leert onderzoek onder meer betreffende het automatiseren van kaartcatalogi en het gebruik van kaarten. 2. Zij tracht dit doel d.m.v. alle geoorloofde middelen onder meer te bereiken door het beheren van een centrale catalogus kartografie, bij afkorting genoemd C.C.K. waarin zoveel mogelijk van het nederlandse kaartenbestand is opgenomen. De stichting onder houdt contacten met instellingen in het buitenland met een gelijk of aanverwant doel. 3. Het stichtingsbestuur kan voor bepaalde taken werkgroepen en bureau's oprichten. Bij de oprichting worden gevestigd een werkgroep C.C.K. en een bureau C.C.K. Met het oprichten van deze stichting werd een oud plan van Prof. dr. ir. C. Koeman gerealiseerd. Het stichtingsarchief bevat brieven uit 1952 waarin Ir. Koeman medewerking verzoekt voor een in te stellen kartografisch informatiecentrum. De antwoorden hierop waren zeer welwillend, maar er is niets concreets uit voort gekomen. Ook contacten met het K.N.A.G. in 1965 liepen op niets uit. Toen al werd het instellen van een centrale catalogus van het neder landse kaartenbezit gezien als een van de taken van het op te richten centrum. Het was dit bibliothecaire aspect dat de directe aanleiding geworden is om tot de oprichting van de stichting over te gaan. De bibliotheken hebben de taak om enerzijds de snelgroeiende literatuurstroom te verwerken, anderzijds moeten de eveneens snel toenemende en gespecialiseerde aanvragen opgevangen worden. Dit eist een moderne aanpak met de hiermee verbonden begrippen mechanisatie, specialisatie en coördinatie. Over deze problematiek werd in 1969 een rapport uitgebracht met als titelDe wetenschappe lijke bibliotheken in Nederland. Programma voor een beleid op lange termijn, opgesteld door de Rijkscommissie van Advies inzake het Bibliotheekwezen, Staatsuitgeverij 's-Gravenhage. Secretaris van de Nederlandse Stichting Informatie- en Documentatie centrum voor de Kartografie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 32