188 Grubenbetriebsbeamte, insbesondere an Vermessungssteiger die mit der Ausführung der Vermessungen und der Anfertigung der Karten und Plane betraut werden". Vermeld werd tevens dat wegens plaatsgebrek geen aandacht kon worden besteed aan metingen in verband met mijnschade en aan de methoden, o.a. in gebruik bij de erts- kali- of oliewinning, die afwijken van wat in het „rheinisch-westfalische Bergbaubezirk" gebruikelijk is. Deze beperkingen gelden ook voor de hier ter sprake zijnde nieuwe druk, maar dit wordt nu niet in het voorwoord vermeld. Blijkens flaptekst en voorwoord is het boek nu in de eerste plaats bedoeld als leerboek en naslagwerk voor de „künftige Führungskrafte" in de mijnbouw. Het niveau waarop de stof behandeld wordt is echter gelijk gebleven en men konstateert met spijt dat men hier te maken heeft met een uit zijn krachten gegroeid werk voor Vermessungs steiger im rheinisch-westfalischen Bergbaubezirk". De pretentie van een hoger niveau komt tot uiting in een literatuurlijst van 90 nummers uitsluitend Duitse literatuur, een ongetwijfeld zeer nuttige aanvulling. Moderne ontwikkelingen, zoals gyrotheodolieten, elektromagnetische afstandmeters en metingen met lasers worden zeer oppervlakkig behandeld. Op rekenmethoden wordt nauwelijks ingegaan, er worden slechts enkele rekenschema's voor de tafel rekenmachine en de logarithmentafel gegeven. De mogelijkheid van automatische verwerking van meetcijfers wordt zelfs niet genoemd terwijl om ekonomische redenen tegenwoordig een bedrijf van enige omvang hieraan toch zal moeten denken. Het eerste gedeelte, ongeveer 300 bladzijden is gewijd aan me tingen. Het tweede, ca. 140 bladzijden, aan kaarten, plans en perspektivische afbeeldingen; ook hier is erg veel aandacht besteed aan allerlei details die niet van algemeen belang zijn. De uitvoering van het boek is voortreffelijk, in de bekende stijl van Springer-Verlag. In bepaalde bibliotheken zal het werk zeker op zijn plaats zijn omdat er nuttige dingen in te vinden zijn Als algemeen overzicht van de mijnmeetkunde biedt het in verhouding tot de prijs te weinig om aanbeveling te verdienen voor de privé boekenkast van de mijnbouwer, geoloog of geodeet. Ir. J. E. Alberda Van ruilverkaveling naar inrichting van landelijke gebieden Een door de agrarische sectie ingestelde commissie heeft ge rapporteerd inzake een andere wettelijke begeleiding en een ver beterde besluitvorming, in verband met gewijzigde doelstellingen en veranderde waardering van de ruilverkaveling. Het rapport bedoelt niet meer te zijn dan een bijdrage tot de discussie over dit onderwerp. Uitgave Wiardi Beckmann Stichting, Amsterdam 1969. I 14 blz. 4- 1 procedureschema, formaat 20 x 12,5 cm., prijs f. 4,—.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 36