In memoriam C. J. W. de Jong 190 Op 23 juni 1970 overleed, volkomen onverwacht, in zijn woon plaats Rotterdam, op 61-jarige leeftijd, Ir. Cornelis Jan Willem de Jong, leraar aan de Hogere Technische School van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotter dam, oud-landmeter van het Kadaster in het voormalige Neder- lands-Indië en UNO-expert voor Internationale Technische Hulp. Zonder twijfel zijn er collega's, die gedurende een langere periode met hem hebben samengewerkt dan ik, toch meen ik de Jong voldoende te hebben gekend om een woord van herdenking te zijner nagedachtenis te kunnen schrijven. Zijn leven werd, voor wat zijn vak betreft, gekenmerkt door een geweldig enthousiasme en een grote liefde voor arbeid in tropi sche streken. Steeds zocht hij naar mogelijkheden om daar te kunnen werken en al tijdens zijn studie richtte hij zich daarop door de toen zo genoemde opleiding voor civiel-landmeter, koloniale richting, te kiezen. In 1930 slaagde hij, op 21-jarige leeftijd, met lof voor het land metersexamen. Van april 193° tot augustus 1949 was hij landmeter van het Kadaster in het voormalig Nederlands-Indië, o.m. in Batavia en Bandoeng. Hij werkte mee aan de zogenaamde her- kadastrering, hetgeen door hem in 1936 in het Tijdschrift voor het Kadaster in Nederlands-Indië is beschreven. Tussen 1933 en 1939 publiceerde de Jong verschillende opstellen in hetzelfde tijdschrift, vooral over de optische afstandmeting en tachymetrie, onderwerpen die hem later ook steeds bleven boeien. De oorlogsjaren bracht hij door in een kamp; een verblijf dat zijn gezondheid geen goed heeft gedaan. Tijdens zijn jaren in Indonesië werkte hij, waar mogelijk, vol ijver mee aan de ontwikkeling van ons vak. Zo was hij tussen 1935 en 1940 lid van de redactie van het reeds hierboven genoemde tijdschrift. Het is vooral in de naoorlogse periode, dat ik de Jong heb leren kennen en waarderen als een zeer goed vriend, die steeds voor iedereen, collega's en leerlingen, klaar stond om waar nodig te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 38