helpen of in te springen. Hij handhaafde zijn onderricht op zeer hoog peil en bevorderde de aanschaffing van de nieuwste appa ratuur en leermiddelen. Hij eiste daarbij zeer veel van zijn studenten, maar gaf zelf ook zoveel hij kon, zelfs gedurende zijn vrije tijd. Nooit zou hij het iemand kwalijk nemen als deze hem om assistentie vroeg. Zijn gehele optreden werd gekenmerkt door grote vriendelijk heid en behulpzaamheid. Zoveel als mogelijk was bezocht hij congressen en symposia om zijn kennis te verrijken t.b.v. het onderwijs. Gedurende de tijd dat de Jong werkzaam was als leraar te Rot terdam kwamen er toch nog twee mogelijkheden voor hem om zijn grote liefde voor de tropen, die ook bij zijn echtgenote aanwezig was, te kunnen uitleven. Van september 1952 tot eind augustus 1954 werd hem buiten gewoon verlof verleend om uitgezonden te kunnen worden naar Afghanistan, waar hij met zeer grote ambitie werkte ten behoeve van de Internationale Technische Hulpverlening van de Verenigde Naties. Daarna werkte hij intensief mede aan de opbouw van de „Faculty of Engineering" van het Royal College of East Africa" in Nairobi van september 1964 tot eind augustus 1966. Hoe hebben wij genoten van de verhalen van zijn echtgenote en van hem over deze prachtige reizen. Deze liefde voor reizen en onderzoeken hebben zij op hun kinderen weten over te dragen. Steeds weer zochten de Jong en zijn vrouw naar mogelijkheden om voor hen nieuwe gebieden te bezoeken en het moet voor Mevrouw de Jong toch een grote troost zijn zoveel goede herinneringen hieraan te hebben behouden. Direkt na zijn terugkomst uit Afghanistan legde de Jong zijn ervaringen neer in een scriptie: „De ontwikkeling der landmeet kunde in onderontwikkelde gebieden", waarop hem op 23 december 1955 de titel van geodetisch ingenieur werd verleend. Hij verrichtte zijn werkzaamheden met grote verantwoordelijk heid en was overal aanwezig waar zijn taak dat vereiste. Ik kan me niet herinneren, dat hij heeft verzuimd wegens ziekte. Ondanks het feit dat hij zich niet geheel in orde gevoeld moet hebben, bezocht hij toch op de dag van zijn dood de examen vergaderingen van de H.T.S. in Rotterdam. Tijdens deze bespre kingen werd hij onwel, moest de vergadering verlaten en overleed zeer kort daarna in zijn woning. Hij heeft zijn plicht tot het aller laatst vervuld. Helaas heeft hij door dit onverwachte overlijden zijn plannen om, samen met zijn vrouw, in de toekomst van een welverdiende rust in warmere streken te gaan genieten, niet mogen realiseren. Moge het zijn vrouw en kinderen gegeven worden dit grote verlies te boven te komen, vooral ook met de gedachte dat de Jong tijdens zijn leven een zeer geliefd en beminnelijk mens was. L. van Zuylen. igi

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 39