209 d) neemt in tweevoud op een kaart reg. 9 met doorschrift op kaart- formulier 9 a, de meest essentiële gegevens t.b.v. de Landmeet kundige Dienst over; e) vermeldt de naam van de verkrijger in de legger met z'n ver worven grondstuk, weergegeven met kadastrale tekens; f) werkt de kartotheek bij, behelzende de namen van de zakelijk gerechtigden, de zgn. Alg. Naamwijzer; g) typt later een kaartformulier kad. 93/93 a t.b.v. de belasting heffing; h) neemt de gegevens naderhand over in de gemeentelegger; i) maakt een afschrift van de post in het register Kad. 73 voor de administratie van de Ruilverkaveling indien het grondstuk in een ruilverkavelingsgebied ligt. Het Waterschap: j) ziet in de koper een contribuant en kopieert de gegevens met genoegen. Mijns inziens is al dit kopiëren met de hand in deze moderne tijd niet meer verantwoord. Om niet te spreken van de extracten-legger voor derden. De onder d) genoemde register 9 a kaart gaat naar de Landmeetkundige Dienst. De koper en de verkoper (woonachtig bijvoorbeeld in Mexico-city) ontvangen een oproep om de nieuwe grens aan te wijzen. Er volgt een opmeting en een reeks kaarteringen Veldwerk hulpkaart bijwerking bijblad en filmplan nieuw netteplan enz. Waarop zijn deze activiteiten van de Landmeetkundige Dienst gebaseerd Het antwoord moet luiden: Op de artikelen 9 en 10 van de wet op de Grondbelasting van 26 mei 1870. Het is een codi- ficatiewet d.w.z. een samenvatting van alle wetten, die voordien golden inclusief de Franse verpondingswetten. 2. De geboortegronden a) Van het Kadaster Grond is altijd een dankbaar object voor belasting-inning geweest. In tijden dat een behoorlijke burgerlijke stand ontbrak en de burgers moeilijk te grijpen waren, had men een goed houvast aan huizen, gebouwen en landerijen. Zo kende men eertijds onder het bewind van de graven o.a. als tijdelijke belastingen de zogenaamde beden, die op aanvraag door de gemeenten en kerspelen werden betaald. Deze vroegen op hun beurt van de grondbezitter een aandeel in de heffing. Aan deze heffing heeft men later de naam verponding gegeven toen deze in een geregelde aanslag werd omgezet. Eerst geschiedde dit voor huizen (1447 bijv. in Holland) later voor on gebouwde eigendommen (1515). In 1651 werd in de drie kwartieren van Gelderland de verponding ingevoerd ter vervanging van de schildschatting. Het was een belasting op alle onroerende goederen waaruit inkomsten werden verkregen. Woeste markegronden vielen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 11