214 met de schulden van de vervreemder was het mogelijk in het laatst van de 18e eeuw het goed op de volgende wijze van hypotheek te zuiveren. De akte van vervreemding werd ter griffie overgelegd en een uittreksel in de rechtszaal aangeplakt. Gedurende twee maanden konden nu de schuldeisers hun hypotheken bij een daartoe aan gestelde hypotheekbewaarder doen inschrijven. Daarna ontving de koper uit handen van deze functionaris een „brief van ratificatie De later opkomende schuldeisers verloren hun recht van executie. Ten behoeve van de schatkist werden rechten van in- en over schrijving geheven. Wettelijk werd deze prodedure vastgelegd in de Franse wet van n-3-1799 (Ventöse wet). Deze wet werd in 1811 in ons land van kracht en de Bewaringen van de hypotheken waren geboren. De periode van 1812 tot 1 oktober 1838. Een verplichting tot overschrijving kwam af op 3 januari 1824 en later in de vóór-registratie wet van 16 juni 1832. Alles om de staat aan in- en overschrijvingsgelden te helpen. De periode van 1838 tot heden Het samen optrekken en het onder één dak brengen van de Bewaringen van de hypotheken en die van het kadaster op 1 apiil 1839 wordt tot op heden de toenmalige overheid niet in dank af genomen. De juridische verwarring ontstond doordat men de fiscale registratuur niet altijd wist te scheiden of beter gezegd te onder scheiden van de juridische functie van de openbare registers. Wat de definitieve inhoud wordt van het nieuwe B.W. t.a.v. de rechten op de registergoederen is uiteraard niet bekend. Wel kan worden gesteld dat men zo mogelijk uitputtend de rechten op onroerende objecten in de openbare registers moet kunnen vinden. Derden te goeder trouw die op de registers afgaan moeten worden beschermd. Gesteld kan worden, dat zij die naarstig de openbare registers raadplegen rechtsbescherming zullen vinden. Het blijft voorshands een negatief stelsel, doch met een sterk positieve inslag. Het belang van de openbare registers zal na invoering van Boek 3 van het nieuwe B.W. beduidend toenemen. 3. De gewenste ontwikkeling Na een beknopt historisch overzicht ligt het voor de hand ook een bescheiden mening weer te geven omtrent de toekomstige ontwikkeling. Als lid van een studie-commissie betreffende de automatisering richt ik hierbij vooral het oog op de administratief- technische zijde van de zaak. Rekening houdend met de eisen waaraan de Hypotheekkantoren straks volledig moeten kunnen voldoen. Deze eisen zullen zowel op het juridische als het fiscale vlak liggen. Dit laatste zal dan inzonderheid betrekking hebben op het nieuwe gemeentelijke belastinggebied. M.i. kan men de toekomstige behoefte alleen correct peilen in dien men de historische ontwikkeling kent. De grondbelasting eens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 16