2l6 de voornaamste bron van inkomsten van de souverein, thans gelet op de grondslag een ietwat archaïsch aandoende „bede" met zeer hoge perceptiekosten. De toegenomen handel in onroerend goed en de gestegen waarde van de grond in ons overbevolkte landje, hebben de Bewaring tot een belangrijk informatiebureau gemaakt. Er heeft dan ook een verschuiving plaats gevonden. Gezien deze eb- en vloed bewegingen van de historie zal n.m.m. de legger weer de functie van erveboek moeten krijgen. Voorts zal voor de toe komst rekening moeten worden gehouden met de rechtsontwikke ling blijkend uit de inhoud van het nieuwe B.W., de wet op het gemeentelijk belastinggebied, de ontwikkeling van de Waterschap pen en Zuiveringschappen, de herziening van de onteigeningswet enz. enz. Als dienstenverlenend „bedrijf" zal de administratie van het Hypotheekkantoor hieraan aangepast moeten worden. Een snelle berichtgeving is noodzakelijk en de ontwikkeling hiervan verdient,m.i. hoge prioriteit. De vereniging van hypotheekbewaarders heeft dit begrepen en een studiecommissie in het leven geroepen, teneinde enig vat op het beleid te krijgen. Een tijdmeting op één van de kantoren verricht en uitgevoerd met een zeer hoge graad van nauwkeurigheid, zich uitstrekkend over een periode van 22 weken gaf het beeld, dat u in de kolom-statistiek vindt weergegeven, (zie blz. 215) De werkzaamheden waren in 110 elementen gesplitst en coderiek aangeduid. Dit maakt het mogelijk zonodig iedere afgebeelde kolom nader grafisch te detailleren. Ook een wat grovere peiling op een Hoofdbewaring door eén der leden uitgevoerd, leidde tot de conclusie, dat de informatieverstrek king het hoofdthema van het werk vormde. Niet is uitgebeeld de tijd die derden (o.a. Waterschappen, Kon. Ned. Heidemaatschappij, Rijkswaterstaat e.d.), die zelf de gegevens overnemen, aan het „ophalen" van deze inlichtingen besteden. Daar het verstrekken van inlichtingen zo'n belangrijk onderdeel is volgt thans een overzicht van één van de kleinere kantoren aan gaande de schriftelijke verzoeken om gegevens. Hierbij is uit gegaan van het probleem „Wie zijn de aanvragers" en „Wat wordt gevraagd". Overzicht september 1969 Ontvangen aanvraagformulieren Hyp. 13: (Notarissen binnen de kring van de bewaring Notarissen buiten bewaring Makelaars (Deurwaarders en procureurs Partikulieren Banken enz. "75 937 79.8 80 - 6,8 1175 100,0 27 - 2,3 12 - 0,9 18 - 1,6 101 - 8,6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 18