Een mooie bevestiging van haar prognose vond de commissie in de configuratie van apparatuur van de makelaarsbond in Zuid- Duitsland. Deze bond riep een I.C.D. (Immobilien Computer Dienst, Datentreuhand Co G.m.b.H.) in het leven met als centrum Frankfort. Ofschoon ten aanzien van precisie en probleemstelling op een Hyptheekkantoor geheel andere kwesties opgelost moeten worden, geeft e.e.a. toch de marsroute aan.(zie fig. blz. 218) De ontwikkeling van de informatiesystemen en de ontwikkeling van de informatieverwerking is zo kostbaar dat een intensieve samenwerking tot stand is gekomen tussen de steden Rotterdam en Amsterdam, waarbij later Den Haag zich heeft aangesloten. Eind 1968 is daarnaast onder auspiciën van de Vereniging van Neder landse gemeenten een Stichting opgericht, de S.O.A.G. Deze stichting zal trachten de landelijke ontwikkeling te coördineren. Amsterdam is begonnen met een vastgoed-systeem, dat t.z.t. door Rotterdam zal worden overgenomen. Het ligt in de bedoeling het land te verdelen in vijf tot tien regio's, elk met een eigen uitvoerende organisatie. Een activeringscommissie, de C.O.S.A., onder voor zitterschap van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken beziet inzonderheid de financiële consequenties. In een rapport van de projectgroep „Vaste Stad", dat als basis kan dienen bij het vaststellen van het beleid van de stuurgroep vind ik de volgende aanbevelingen: De vorming van een Data-bank is noodzakelijk. Het object ten aanzien van de grond is het kadastrale per ceel; aangezien de belangrijkste gegevens met betrekking tot de grond in verband zullen staan met de eigendom hier van, biedt het kadastrale perceel een plausibel uitgangspunt bij de opzet van deze categorie. Over de gegevens, welke van de kadastrale percelen in het bestand opgenomen zullen moeten worden, kan het volgende worden opgemerkt: I a) Voor een kwalitatieve, kwantitatieve en functionele beschrijving komen in hoofdzaak gegevens in aan merking als grootte, grondsoort en bestemming. b) De juridisch-financiële gegevens zullen o.m. moeten zijn: eigenaar, soort eigendom, belastbare opbrengst, erfpacht enz. c) Aan een uiterlijke beschrijving zal voorlopig geen behoefte bestaan. II Van de kartografische gegevens is nog niet te overzien wanneer en in welke vorm deze zullen worden op genomen. Bij de keuze welk adressysteem voor de gebouwgedeelten gehanteerd moet worden, dient naast de huidige straat- en huisnummering, ook een eventueel nieuw in te voeren num- 219

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 21