mering in overweging te worden genomen. Hiertoe is contact gezocht met de P.T.T., daar dit bedrijf een huis nummering heeft ontworpen, waarvan men hoopt dat deze landelijk aanvaardbaar zal zijn. Mede gezien het feit, dat de kadastrale nummering als adres van het kadastrale perceel in het maatschappelijk verkeer geen enkel bezwaar zal ontmoeten, moet geconcludeerd worden dat zij in de huidige vorm volledig aanvaardbaar is voor het Vaste-Stad systeem als aanduiding van de kadastrale percelen. Uit het verslag van de Studiecommissie van de vereniging van hypotheekbewaarders citeer ik nog een opmerking van Prof. Frielink, buitengewoon hoogleraar in de administratieve organi satie en controleleer, alsmede de methodologie van de automatische informatieverwerking aan de Universiteit van Amsterdam, nl. dat het geen twijfel lijdt, dat elke economie, ook de Nederlandse zich slechts zal kunnen handhaven, indien zij in voldoende zelfs in ruime mate van de computer-mogelijkheden gebruik maakt. Mochten de Hypotheekkantoren hierin niet meegaan, dan wordt hun taak ten aanzien van de informatieverstrekking overgenomen door de gemeentebesturen of door de regio's. Deze zullen aan de Waterschappen, aan de Ned. Heidemaatschappij en aan anderen inlichtingen verstrekken en wel op moderne wijze. Voor de Hypo theekkantoren blijft dan alleen over de publicatie en opslag (be waring) van titels. Dit alternatief kan gekozen worden, en de strikt civielrechtelijk georiënteerden zullen met deze keuze geen moeite hebben, maar dan is de betekenis van het instituut ingeschrompeld tot de functie van de Griffies van de rechtbanken in de tijd van de signaten (zie hiervoor). Beslist men tot automatisering, dan stelt de studiecommissie van de hypotheekbewaarders voor (vgl. punt 6 van de conclusies) op kleine schaal te beginnen. Desnoods met een mechanisatie van de debiteuren-administratie of te starten met het aanleggen van een centrale kartotheek, bevattende de namen van de rechthebbenden, blijkens de overgeschreven stukken met inbegrip van hypothecaire debiteuren en crediteuren. Naast de algemene naamwijzer, die op elk kantoor momenteel aanwezig is, kan men dan beschikken over een „list" vermeldende de namen van de zakelijk gerechtigden met deel en nummer van de akten en borderellen. Opneming van de kadastrale nommers zou voorshands teveel ruimte vergen. Het uit eindelijke doel is dan na verloop van jaren het „Erveboek" met de coderieke aanduiding van de erven in de computer op te tasten. Bij iedere mutatie de oude toestand te laten afdrukken en de nieuwe situatie op te nemen met een controle- en archiefafdruk voor de Bewaring, de vervreemder, de verkrijger en voor de in de toe komst op te richten Rijks Landmeetkundige Dienst(zie Berretty t.a.p.). Voor de borderellen kan zulks geschieden voor de hypotheek nemer en hypotheekgever. 220

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 22