Uit de tijdschriften Tijdschrift der Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij In dit artikel wordt een sinds 1965 door het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishouding toegepast systeem beschreven waarmee gegevens betreffende de verkaveling en de sociaal- economische kenmerken van landelijke gebieden worden vastgelegd. De doelstelling omvat onder andere het op uniforme wijze ver zamelen en in tabellen en kaarten vastleggen van deze gegevens in ruilverkavelingsblokken in voorbereiding. Zij kunnen de basis vormen voor planologische en cultuurtechnische maatregelen. Tevens vormen zij een documentatiesysteem dat gebruikt kan worden bij zowel cultuurtechnisch als cultuurhistorisch onderzoek. Verzameld worden gegevens over de verkaveling en daarmee samenhangende kenmerken als ontsluiting en helling enerzijds, anderzijds over de bedrijfssituatie. De opname geschiedt in de volgorde: dorpsbehoren bedrijf kavel. Daarbij worden de kavels per bedrijf genummerd. De gegevens worden geregistreerd op ponsdocumenten, verponst en middels de computer gesorteerd en op verschillende manieren uitgelijst, in 94 tabellen. Uit deze zeer omvangrijke output worden de volgende kaarten afgeleid: overzichtskaart met de grenzen van het gebied en de daarin voorkomende dorpsbehorens, gebruikerskaart, boer- derijenkaart, bedrijfskavelkaart, afstandenkaart, ontsluitingskaart en hellingenkaart. Een en ander wordt in het artikel uitvoerig toegelicht aan de hand van tabellen en (gekleurde) kaartdetails. De cultuurtechnische inventarisatie van een gebied wordt later niet actueel gehouden. Dat betekent, dat bij de uitvoering van een ruilverkaveling de gegevens vaak sterk verouderd kunnen zijn. Dat vermindert de waarde van de inventarisatie in hoge mate. Verder wordt alleen de gebruikssituatie opgenomen, niet die van het eigendom. Een aansluiting aan de gegevens van het Kadaster, in casu cüe van de Ruilverkavelingsdienst, ontbreekt. Het Kadaster registreert eigendomspercelen met nummering per sectie, het I.C.W. gebruikskavels met nummering per bedrijf. Ook de nummering van de gebruikers verschilt bij beide diensten. In feite komt het er op neer, dat kostbare gegevens verzameld in de voorbereiding niet of slechts met moeite kunnen worden gebruikt in de uitvoering van een ruilverkaveling. Het verwondert daarom niet, dat de auteurs aan het slot van het artikel pleiten voor een automatisering van de eigendomsregistratie in Nederland. v. d. S. 222 8ie jaargang 197°, nr 7-8, blz. 255-292 Cultuurtechnische Inventarisatie Nederland Prof. ir. C. Bijkerk, Th. J. Linthorst ing. en C. van Wijk mg.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 24