De omvang van de werkzaamheden van de Ruilverkavelings- dienst toont een doorgaande groei. Vergelijking van de oppervlakte in uitvoering per medewerker in 195°. i960 en 1970 laat eveneens een sterke stijging zien. Aan deze produktiviteitsstijging is de assistentie door derden en het C.T.O. niet geheel vreemd: thans wordt 58 van de tijd van de assistentie- en tekenafdeling besteed aan ruilverkavelingswerk zaamheden. Bij de berekening van werkplans I eii II wordt in toe nemende mate gebruik gemaakt van elektronische apparatuur. Deze werd uitgebreid met twee digimeters en een vierde elektrische planimeter. Cultuurtechnische Dienst Het als altijd zeer verzorgde jaarverslag van de cultuurtechnische Dienst besteedt ruimschoots aandacht aan de steeds breder wordende doelstelling van cultuurtechniek en ruilverkaveling. Enerzijds dwingt de versnelde mechanisatie en schaalvergroting in de land bouw tot voorzieningen voor een goede infrastructuur, anderzijds worden de aanspraken van de niet-agrariërs op grond voor verkeer en industrie, recreatie en landschap steeds groter. In het beleid van de Stichting Beheer Landbouwgronden komt het laatste steeds meer tot uiting. Ook de op handen zijnde inrichting van Midden- Delfland wijst in deze richting. De gelden op de begroting bestemd voor ruilverkaveling stegen van 175 miljoen voor 1969 tot 195 miljoen voor 1970. Bij voort during wordt aandacht besteed aan het kostenaspect van de ruil verkavelingen. Niet alleen de totale investeringskosten spelen een rol, maar ook de kosten-batenverhouding. Dit leidde tot de beslis sing in een tweetal ruilverkavelingen op bepaalde complexen gronden geen verbeteringswerken uit te voeren. Het succes van de schriftelijke en geheime stemming van de ruil verkaveling Berlikum in 1968 heeft ertoe geleid, dat in 1969 aHe stemmingen op dezelfde wijze werden uitgevoerd. Het cultuurtechnisch onderzoek toont een verdergaande ontwik keling in de richting van niet-agrarische doeleinden. Daarbij komt duidelijk tot uiting hoeveel gedetailleerde kennis op het gebied van waterhuishouding, bodem, landbouwbedrijf, arbeidssituatie, re creatie, wonen, verkeer, landschap en natuur nodig is om tot een wetenschappelijk verantwoorde inrichting van een gebied te komen. Veel onderzoek wordt verricht teneinde werkzaamheden te rationaliseren. Daarbij wordt de computer steeds meer ingeschakeld. In 1969 is daarom een afdeling voor technischwetenschappelijk reken werk gevormd, die nauwe contacten onderhoudt met de overeen komstige afdeling op het Instituut voor Cultuurtechniek en Water- huishoudng. 224

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 26