Over de eerste toepassing van luchtkartering in Nederland bij de ruilverkaveling Eemnesser Polders verschenen belangrijke bijdragen van zijn hand in de congrespublicatie van de Nederlandse Land meetkundige Federatie van 1939 en in Photogrammetria van 1942. Op 1 maart 1942 volgde Gorter's benoeming tot ingenieur verificateur van het Kadaster te Arnhem en op 1 april 1942 trad hij tevens op als hoofd van de kadastrale Ruilverkavelingsdienst. Als zodanig volgde zijn benoeming tot adviserend lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie. Op 1 november 1945 werd hij ontheven van zijn taak als ingenieur verificateur van het Kadaster te Arnhem. Nadien kon hij zich geheel wijden aan de leiding van de Ruilverkavelingsdienst. Deze was reeds uitgebreid tot 6 bureaus nl. Groningen, Zwolle, Utrecht, Arnhem, Eindhoven en Breda. Na de bevrijding in 1945 kwam een stroom van aanvragen tot ruilverkaveling binnen. Dit leidde tot instelling van bureaus in Almelo (1950) en Alkmaar (1953). De ramp die de tweede wereldoorlog bracht over Walcheren was aanleiding tot instelling van een bureau in Middelburg. Schouwen-Duiveland en Tholen werden getroffen door de over stromingsramp in 1953. In het zelfde jaar leidde dit tot instelling van ruilverkavelingsbureaus te Zierikzee en Sint Maartendijk. Hiermede omvatte de dienst 11 bureaus tesamen met rond 200 man personeel tegen 2 bureaus met 6 man in 1925. In 1949 werd Gorter bij bevordering benoemd tot Officier in de de Orde van Oranje-Nassau. Bovenstaand overzicht, uitvoeriger geschetst in dit tijdschrift bij zijn pensionering op 1 mei 1957 is m.i. onmisbaar om te doen uit komen hoe nauw zijn persoon en zijn werk verbonden zijn geweest aan de sfeer, uitbouw en organisatie van de Ruilverkavelingsdienst in Nederland. Steun bij de planning voor die uitbouw vond hij in zijn met grote zorg samengestelde statistische gegevens omtrent de ruilverkavelingscapaciteit per man en per jaar. Zijn juridische aanleg deed hem een gewaardeerd medewerker zijn bij de samenstelling van de Ruilverkavelingswet 1938, de Herverkavelingswet Walcheren en de Ruilverkavelingswet 1954- Hij maakte deel uit van de commissie voor stedelijke ruilverkave ling ingesteld door het bestuur van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Op verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde trad hij in 1946 toe tot de Studiecommissie voor reorganisatie van de kadastrale dienst. Sedert 1948 maakte Gorter deel uit van de Commissie van Toe zicht voor de herverkaveling Walcheren en van het bestuur van de hoofdafdeling Ruilverkaveling van de Nederlandsche Heide maatschappij. Van zijn hand verschenen na 1940 vele publicaties in het Tijd schrift voor K. en L. In 1947 voerde hij de Ruilverkavelingsbode in. 226

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 28