Mr. L. GIMBEL Hypotheekbewaarder te Breda: Een variatie op het thema „Van Erveboek tot Computerlist" Een variatie In het najaar van 1969 heb ik te Eindhoven op uitnodiging van de toenmalige districtscommissaris der Nederlandse Landmeet kundige Federatie, district „Zuid", Ir. H. L. Rogge, een inleiding gehouden met als titel „Van Erveboek tot Computerlist". Nader hand bereikte mij het verzoek dit referaat te publiceren in het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde". Slechts aarzelend heb ik hieraan gevolg gegeven en wel om drieërlei redenen. Ten eerste was het niet mogelijk datgene wat door mij voor de lezing op schrift was gesteld zonder meer aan de drukker te over handigen. Dit gezien mijn gewoonte om hetgeen ik in dergelijke gevallen te berde wil brengen niet in extenso op papier te stellen. De tweede reden ligt in de omstandigheid dat even voor de datum van de lezing, en ook daarna, publicaties zijn verschenen, die rechts- streeks en zijdelings met het onderwerp te maken hebben. Wil ik actueel blijven dan dien ik thans hieraan de nodige aandacht te schenken. Tenslotte ging het gerucht, dat, van de zijde van het Departement van Financiën een rapport aan de openbaarheid zou worden prijs gegeven, betreffende de automatisering van een gedeelte van de landmeetkundige werkzaamheden en de kadastrale boekhouding. Het leek mij interessant hierbij enkele kanttekeningen te stellen. Edoch dit mocht niet zo zijn, zodat de niet-ingewijden, aangaande dit rapport, zoals steller dezes, hierover nog steeds in het duister tasten. Al met al heb ik gemeend een variatie op mijn eigen compositie te moeten creëren, waarvan u het resultaat hieronder vindt af gedrukt. De vrijheid hiertoe heb ik gevonden in een uitspraak van de Franse schrijver Paul Léautaud, die ergens heeft gezegd, dat werkelijk intelligent bezig zijn iemand verhindert om over een onder werp te spreken of te schrijven zó heeft alles zijn tegendeel. Het Kadaster en de Openbare Registers 1. De huidige situatie Administratief-technisch gezien is de boekhouding (dit woord in ruime zin genomen) op een Hypotheekkantoor lichtelijk ouderwets, desniettemin gaaf en mooi. Althans deze indruk maakte het geheel op mij toen ik 6 jaar geleden voor het eerst een bureau van de Bewaring betrad. De ambtenaren, door Pitlo ergens ietwat banaal als bedienden aangeduid, werken als ware gildemeesters nauw gezet en kundig. Men wordt vertederd en bekijkt het, zoals een historicus een kasteel van Daniel Marot aanschouwt. Principieel 201

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 3