is er anderhalve eeuw niets veranderd. De pen is vervangen door de schrijfmachine en het kopieerapparaat doet een beetje hinkend zijn entree. Het oordeel van de buitenwacht over de administratie van een Hypotheekkantoor is daarentegen bijna vernietigend. Dit kwam, nu ruim twee jaar geleden, aan het licht, toen de Nederlandse bevolking verontrust geraakte over het toenemend grondbezit van Duitsers in de Achterhoek. Moeizaam onderzoek van de Grond kamer, het Departement van Justitie en van Financiën volgde. Na veel gezwoeg kwam men te weten, dat er niets aan de hand was. Een krantebericht uit die dagen luidde ongeveer aldus(ik citeer uit het hoofd)„Wil men in Nederland de grondsoort van een bepaalde streek weten en de samenstelling, dan kan men a la minute uit sluitsel krijgen. Voor het onderzoek naar de grondeigendommen is een moeizame en lange weg bij het Kadaster nodig. Het resultaat is dan nog pover". Nu zal deze journalist wel gespeend zijn van enig juridisch inzicht in deze zaken en het hier vigerend negatieve stelsel, doch hij geeft wel de impressie weer van de doorsnee-burger. Deze doorsnee-burger ervaart dan ongeveer wat die natuurlief hebber ondervond, nadat hij op z'n tochten een uitzonderlijk mooi gebied had ontdekt, dat voor z'n vogelstudiën uitstekend geschikt was. De situering was als volgt Het was een stil en machtig mooi landelijk gebied en blijkens zijn jarenlange veelvuldige bezoeken behoorde het niemand toe. Om een dergelijke kwestie te onderzoeken, derhalve de eigenaar te achterhalen, kan hij drie hoofdwegen volgen, die alle uit een histo risch-juridisch oogpunt verantwoord zijn: a. Navraag doen in de buurt, bij de omliggende bewoners, waarbij veelal zal blijken, dat men het niet precies weet. 202 RECHT VAN AFPALING 700 M EENDENKOOI KASTEEL BOERDERIJ

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 4