punt derhalve, waardoor de zekerheid wordt verkregen dat de bij het kadaster bekende zakelijk gerechtigde is gevonden. Dit nommer kan een pariteitsnummer worden genoemd. De „kadastrale eigenaar behoeft niet de werkelijke eigenaar te zijn, immers we kennen in ons land het zogenaamde negatieve stelsel. De legger bewijst niet absoluut wie zakelijk gerechtigde op de grond is. Bovendien ook buiten een akte om, dus zonder dat een stuk wordt overgeschreven kan iemand de eigendom dan wel andere zakelijke rechten op een onroerende zaak verkrijgen. Bijvoorbeeld door erf opvolging, verjaring, natrekking e.d. Dit neemt niet weg, dat de hypotheekbewaarder zoveel als in zijn vermogen ligt, zorgdiaagt dat de naam van de werkelijk rechthebbende in z'n leggers voor komt. Ten aanzien van de erfopvolging ontvangt hij daartoe de gegevens van de Inspectie der Registratie en Successie. Het onder zoek wees uit, dat de eigenaar van de eendenkooi in Mexico City woonde en de vruchtgebruiksters domicilie hadden gekozen in Parijs. Vraag 2: Is deze omweg kaart, nummerstaat, legger met pari teitsnummer beslist noodzakelijk om tot de kadastrale eigenaar enz. te komen Antw.: De natuurliefhebber gebruikt hier het kadaster voor een doel waarvoor het instituut niet is opgericht. Uitsluitend en alleen om inkomstenbelasting (later genoemd grondbelasting) te kunnen heffen heeft destijds de overheid de leggeradministratie opgezet. Daar de heffing jaarlijks geschiedt is er behoefte aan een mu tatie-overzicht per (dienst)jaar en per belastingplichtige. (Veelal de eigenaar, doch ook de genottrekker, krachtens een afgeleid zakelijke recht, op de grond en gebouwen.) Deze geschiedschrijving brengt met zich, dat jaarlijks een bij- en afboeking van de fiscale waarderingen plaats vindt in de leggers, heel eenvoudig door de .posten" bij te schrijven en te schrappen, gelijk de boekhouding van een kruidenier uit de twintiger jaren. Iets eleganter gezegd, leggers zijn kadastrale annalen ten behoeve van de grondbelasting, die op klassieke wijze worden bijgehouden. Daarnaast vermeldt evenwel de hypotheekbewaarder bij iedere mutatie ook de causa de oorzaak van de verandering, ergo ook de akten, die op het Hypotheekkantoor ter overschrijving zijn aangeboden ingevolge het bepaalde in artikel 6711 B.W. Hierdooi is de betekenis van het register ver uitgegroeid boven zijn aan vankelijke opzet. Want naast een register, bevattende de namen van de grondbelastingplichtigen, vormt de legger ook een klapper op deze titels. De praktijk hanteert het alsof de zakelijk gerechtigden hierin positief worden aangewezen. Ook de rechter erkende het belang van eiser als „eigenaar" in de kadastrale legger voor te komen, zoals mij onlangs bleek uit een arrest van het Hot te 's-Hertogenbosch, waarbij gedaagde veroordeeld werd het 204

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 6