op de geoïde die men met een soortgelijke nauwkeurigheid hoopt te kunnen vinden uit de metingen van de kompenserende satellieten en uit oppervlakte-zwaartekracht. Het verschil tussen beide oppervlakken geeft aan in hoeverre op de oceanen storende invloeden werkzaam zijn en dat is voor oceano grafen van groot belang om te weten. Zulke storingen kunnen zijn getijden, wind, stromingen, onverwachte hoge golven ten gevolge van een onderzeese aardschok en dergelijke. Maar als het water zo in beroering is, dan moet het zwaartekrachtveld ook variabel zijn. Trouwens het zogenaamde vaste aardoppervlak beweegt ook, al was het alleen maar door de aardgetijden. Dit is een periodieke be weging met een amplitude in de orde van decimeters, maar er zijn ook seculaire bewegingen zoals de onderlinge drift van grote aard schollen; het gaat hier om centimeters per jaar. Onze beste metingen met satellieten hebben op het ogenblik een globale nauwkeurigheid van ongeveer 10 m, maar het ziet er naar uit dat dit, ook al door speciale laser-afstandmetingen naar de maan en door toepassing van de radio-interferometrie met zeer lange aard se basis, één of twee ordes zal worden verbeterd. Dan zullen die be trekkelijk kleine deformaties van het aardoppervlak in korte tijd kunnen worden gemeten en onze koördinatenlijsten ondergaan dan een dimensie-uitbreiding met de grootheid tijd, want als we zó nauwkeurig kunnen meten, dan moeten we ook aantekenen voor welk tijdstip de resultaten gelden. En als we de koördinaten van punten dan later weer willen gebruiken dan moeten we ze reduceren naar het gewenste tijdstip, zoals we ook sterkoördinaten reduceren. Maar de reduktie-formules zijn nog onbekend, omdat we nog niet weten welke deformaties het aardoppervlak ondergaat en zeker niet welke krachten daarbij werkzaam zijn. Dit laatste interesseert ons niet zodeze geodynamica is werk voor geofysici, maar de kinematica van het aardoppervlak, dus de koördinaten van punten als funktie van de tijd, zonder overigens te vragen naar een fysische verklaring voor die funktie, is toch wél werk voor geodeten, en geofysici en andere aardwetenschappers zullen onze resultaten dan gebruiken om hun eigen metingen en theorieën te kontroleren. Ir. Th. J. POELSTRA Technische aspecten van het meten naar satellieten Op dit moment bewegen zich een groot aantal kunstmatige aard- satellieten in hun banen rondom de aarde. 251 Wetenschappelijk medewerker ie klasse aan de Technische Hogeschool te Delft: Naar de N.L.F.-lezing op 15 oktober 1970 I. Inleiding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 17