252 Een aantal hiervan leent zich er uitstekend voor om gebruikt te worden in de geodesie. De redenen lopen nogal uiteen, maar globaal kunnen de volgende belangrijkste toepassingen worden gegeven: 1. Men kan sommige satellieten gebruiken als hoge richtpunten. Bij simultane, gelijktijdige waarneming van een aantal satelliet posities verkrijgt men tenslotte de onderlinge richtingen tussen een aantal waarnemingsstations. Men kan deze geheel ruimtelijke, driedimensionale, methode „trianguleren" noemen. Deze vorm van trianguleren heeft grote voordelen boven de continentale triangulaties werkelijk driedimensionaal, minder last van atmosferische „storingen", veel grotere afstanden omdat de aardkromming geen beperkingen meer oplegt. 2. Andere satellieten kunnen gebruikt worden om verschillende satellietbanen a.h.w. te reconstrueren. Deze reconstructies geven tenslotte informatie over het ver loop van de gravitatie-potentiaal van de aarde. 3. In de praktijk worden de hierboven geschetste methoden vaak samen toegepast en strikt genomen is er ook geen streng onder scheid. Men kan: of trianguleren, of het potentiaal veld beschrijven öf beide tegelijkertijd toepassen. 4. Men kan afstanden meten naar satellieten. Een gangbare methode hierbij is om gebruik te maken van radar. Recente ontwikkelingen hebben echter aangetoond dat veel hogere nauwkeurigheden behaald kunnen worden door gebruik te maken van een optische radar ofwel een laser. De methode waarmee tot nu toe gewerkt is bestaat hierbij uit het meten van de looptijd van een lichtpuls vanuit de stand plaats naar de satelliet en terug. Deze lichtpulsen zijn zeer kort (10 a 20 nanoseconden d.w.z. 10 a 20 XiO"9 sec) en hebben een zeer groot vermogen (enkele tientallen megawatts). Als men hierbij vanaf een aantal stations gelijktijdig waar neemt zou men kunnen spreken van een trilateratie. Hierbij kunnen dan weer zeer grote afstanden worden over brugd, en als men gebruik maakt van vrij hoge satellieten, kan de invloed van de dampkring tot een minimum worden terug gebracht. Er zijn dus verschillende gebruiksmogelijkheden en diverse waar nemingsmethoden. De beslissing, wat gedaan moet worden, waarom en wanneer is vaak zeer moeilijk omdat ze o.a. afhankelijk is van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 18