255 heden waarvan de tenslotte verkregen richting (a, 8) en tijdregis tratie (t) een functie zijn. 2. Instrumentarium, waarnemingsstation, waarnemingen. Enkele instrumentele details. De voornaamste bestanddelen van de apparatuur zijn: de camera in zijn montering, de tijdontvangst-eenheid, de bedieningseenheid en de tijdregistratie-eenheid (bandponsapparaat) Tevens is er apparatuur voor het uitmeten van de fotoplaten. De camera TA-120 heeft een brandpuntafstand F 1200 mm, met een diameter van de intree-pupil D 30 cm; de relatieve effectieve opening bedraagt ongeveer f/5. Het gezichtsveld meet 50 X5° en het optische systeem bestaat uit een aantal concentrische sferische spiegels volgens het systeem Bouwers. Het gezichtsveld is dus vrij klein maar daar staat tegenover dat de beeldkwaliteit zeer goed is; bovendien is de „schaal" groot: 1 sex. boogsec 6g. Een gevolg van het spiegelsysteem is dat het beeldvlak sferisch is dat betekent dat er praktisch alléén met film gewerkt kan worden. Deze film bevindt zich in een cassette en kan automatisch ge transporteerd worden, zodat een groot voordeel is de korte „re- loading-time". De TA-120 was oorspronkelijk bedoeld voor lucht fotografie; hierbij is de camera meestal dicht en slechts zeer korte momenten open. Het fotograferen van kunstmanen vergt ongeveer het omgekeerde de camera is vrij lange tijd open met daarin korte onderbrekingen. De hoofdsluiter en ook de onderbreker werden geheel in de eigen werkplaats geconstrueerd. De montering waarin de camera is opgehangen is gefabriceerd bij Rademakers N.V. in Rotterdam. Zij is instelbaar op van te voren verkregen voorspelde waarden; de camera wordt dus voorgericht (dit is nodig omdat de diverse stations (vrijwel) gelijktijdig moeten waarnemen d.w.z. op hetzelfde punt van de satellietbaan moeten richten). Tijdens de waarneming compenseert de montering de rotatie snelheid van de aarde zodat de sterren als puntjes op de foto ver schijnen. Dit biedt voordelen bij het (later) uitmeten van de foto. De tijd- ontvangsteenheid bestaat uit een radio-ontvanger met synchroni satie-eenheid; hiermee wordt een zgn. stationstijdsysteem gesyn chroniseerd met radiotijdsignalen van een Zwitsers station. De gesynchroniseerde stationstijdsignalen worden gebruikt om het volledig binaire registratiesysteem op een bekend moment te starten. In dit systeem worden tijdens de opname de te registreren tijd- pulsen uit de camera vastgelegd. De bedieningseenheid is zo uitgevoerd dat er zoveel mogelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 21