vast systeem tussen een aantal stations. Deze richtingen kunnen bijvoorbeeld worden gebruikt voor het berekenen van cartesische coördinaten van die waarnemingsstations, in dat aardvaste stelsel, en na invoering van een schaal. 3. Organisatie. De waarnemingen vanaf Ypenburg, en daarna de zgn. plaatreduc- ties worden verricht in het kader van twee internationale projecten t.w. ie. het West-Europese programma, WESThierbij worden waar nemingen verricht op een aantal passieve ballonsatellieten zoals Pageos en Explorer 39. 2e. het internationale ISAGEX-programma; hierbij worden waar nemingen verricht op een aantal satellieten waaronder de ac tieve Geos-B satelliet. Aan dit programma doen West- en Oost Europese stations mee, evenals Amerikaanse, Afrikaanse en Aziatische stations. Het is één van de grootste tot nu toe opgezette internationale projecten, waarvan de organisatie berust bij de CNES, het Centre National des Études Spatiales te Parijs. Het is een AIG-project en naast optische waarnemingen wordt er ook met lasers en radar gewerkt. In het verleden is ook deelgenomen aan het Amerikaanse NGSP- programma, waarbij waarnemingen werden verricht op de Geos-B satelliet en daarvoor op Geos-A. Per project komen de in te stellen voorspellingen tijdstippen per post en/of per telex binnen, soms ook correcties op eerdere voor spellingen. Omgekeerd worden waarnemingen zo snel mogelijk teruggemeld. Na enige tijd ontvangt dan ieder station opgave van de zgn. „simultaneous events", waarna bekend is welke opnamen verder uit gewerkt moeten worden. Het waarnemen, uitwerken, rekenen, enz. gebeurt door leden van de Werkgroep Satellietgeodesie, evenals de wetenschappelijke be geleiding van dit werk en van studenten welke hierin geïnteresseerd zijn. Het vak satellietgeodesie wordt tegenwoordig gedoceerd en het is voor studenten mogelijk, een afstudeerscriptie te maken op basis van een onderwerp uit de satellietgeodesie. De Werkgroep Satellietgeodesie bestaat uit 1 hoogleraar 2 wetenschappelijk medewerkers 2Ö0 1 i I'm 1 -1 cHiCll CCUUCltu.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 26