Verslag van het congres van de N. L. F. 265 Deze lasermetingen geven de mogelijkheid om, naast de foto grafische richtingsmeting, ook afstanden naar satellieten te bepalen. Het belang van deze nieuwe techniek ligt ten eerste in de mogelijk heid om het reeds eerder genoemde principe van richting en afstand weer geheel te volgen en daarmee de bijdrage aan de ruimtelijke triangulatie aanzienlijk te vergroten, vooral kwalitatief. Verder zal het mogelijk zijn met de combinatie van richtings- en afstandsmeting en uitgaande van een aantal stations met bekende posities delen van satellietbanen a.h.w. ruimtelijk te reconstrueren. Deze baanconstructies geven een inzicht in het verloop van de gravitatie-potentiaal van de aarde en daarmee komen dan dus de al genoemde dynamische aspecten aan de orde. Daarnaast zal het mogelijk zijn om, in internationaal verband, complete trilateraties uit te voeren. Tenslotte mag worden verwacht dat de te behalen nauwkeurig heden bij lasermetingen aanzienlijk hoger zullen zijn dan bij de fotografische richtingsmeting. Was bij de laatste sprake van een relatieve nauwkeurigheid van i op io5, bij de lasermetingen zal dit waarschijnlijk i op io8 of i op io9 kunnen worden. En daarmee zal het aantal toepassingsmogelijk heden van dit soort metingen zeer toenemen en wellicht zelfs zo danig dat de geodeten zich zeer kritisch zullen moeten bezig houden met de materie rondom doelstelling en begrenzing van het eigen vakgebied. Overleg met geofysici en astronomen lijkt hierbij noodzakelijk. op 15 en 16 oktober 1970 te Apeldoorn. De congressisten met hun dames werden in schouwburg „Or pheus" te Apeldoorn verwelkomd door burgemeester A. L. des Tombe van Apeldoorn op donderdag 15 oktober om 12.00 uur. Na een borrel, aangeboden door het gemeentebestuur van Apel doorn werd de lunch gebruikt in één der zalen van het schouwburg complex. Het wetenschappelijk gedeelte van het congres was gewijd aan het onderwerp „satellietgeodesie". De sprekers werden op de eerste dag ingeleid door de voorzitter van de N.L.lu, Ir.G. A. van Wely. Hij nodigde Prof. ir. G. J. Bruins uit als eerste spreker zijn voordracht te houden getiteld „Inleiding tot recente ontwikkelingen in de vormbepaling van de aarde". Na een korte discussie volgden de voordrachten van Ir. L. Aard- oom over „Dynamische en geodetische aspecten van de satelliet geodesie" en Ir. T. J. Poelstra over „Technische aspecten van het meten naar satellieten". De middag werd besloten met de beantwoording van vragen door de sprekers.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 31