267 55. Deutscher Geodatentag Van 16 tot en met 19 september 1970 vond in Berlijn het jaarlijks congres van onze Duitse collega's plaats. Deze, door de Deutsche Verein für Vermessungswesen georganiseerde manifestatie neemt een steeds groter omvang aan. Dit jaar waren er bijna drie duizend deelnemers, die men overigens nooit gelijktijdig ergens aantreft. De openingsplechtigheid, onder voorzitterschap van Prof. Dr.-Ing. G. Eichhorn, vond plaats in de Philharmonie, een uiterst moderne muziektempel. De burgemeester van Berlijn, Klaus Schütz, en de senator voor bouw- en woningzaken, Rolf Schwedler, spraken vriendelijke begroetingswoorden. De feestvoordracht werd deze keer uitgesproken door Prof. Dr.-Ing. Heinz Draheim, tevens pre sident van de Fédération Internationale des Géomètres. Hij behan delde het thema ,,Bildung und Ausbildung für die moderne Welt." In niet mis te verstane bewoordingen hield hij een pleidooi voor de modernisering van het onderwijs aan de universiteiten en hoge scholen in de Duitse Bondsrepubliek. De door spreker gekozen voor beelden, die de veroudering van de nog toegepaste onderwijs methoden demonstreerden, waren dermate scherp dat zij een aantal toehoorders ongetwijfeld zullen hebben gechoqueerd; meer dan 90% der aanwezigen evenwel wist de magistrale rede zeer te waar deren en gaf daarvan door tussenapplaus meermaals blijk. De feest rede en de later gehouden technische voordrachten worden gepubli ceerd in het Zeitschrift für Vermessungswesen. Het Blaaskwintet van het Berlijns Radio-Symphonie-orkest om lijstte de openingsceremonie met muziek van Fortner, Barber en Ibert. Van de technische voordrachten, gehouden in de Kongresshalle, noem ik „Statistische Methoden im Vermessungswesen" door Prof. Dr.-Ing. Kurt Marzahn (Berlijn) en „Öffentliches Ver messungswesen in einer modernen Verwaltung" dorr Dipl.-Ing. G. Hübner (Berlijn). Vrijdag 18 september was gewijd aan de landmeetkunde in relatie tot de stedebouw. Prof. Dr.-Ing. Walter Seele uit Dortmund sprak over „Stadterneuerung und Vermessungswesen"; de heer Albert ViETOR, voorzitter van de ondernemerscombinatie „Neue Heimat uit Hamburg behandelde het thema „Besserer Stadtebau durch bessere Eigentumsformen". De Geodatentag viel ten dele samen met de Berliner Bauwochen 1970. Daardoor werd extra de schijnwerper gericht op alles wat zich onder leiding van de senator voor bouw- en woningzaken afspeelt. Het werk van de Berlijnse geodeet is veel meer dan alleen maar metenook bij de planning van welke soort bouw ook is de geodeet ten nauwste betrokken. De gemeentelijke landmeetkundige dienst van Berlijn telt ca. 760 medewerkers, die tezamen de voorkomende landmeetkundige- en planningswerkzaamheden verrichten en ook het gemeentelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 33