grondbedrijf beheren. Daarnaast is de genoemde dienst belast met de vervaardiging en instandhouding van alle voor Berlijn benodigde kaartwerken (Berlijn heeft een oppervlakte ongeveer zo groot als de provincie Utrecht), alsmede met de bijhouding en vernieuwing van het eigendomskadaster. (Ca. 120.000 percelen en ruim 228.000 gebouwen.) Er wordt voor een goed en vlot functioneren van de dienst gebruik gemaakt van moderne hulpmiddelen als elektronische- en elektro-optische afstandmeters en computers. Een geautomati seerde kadastrale boekhouding, opgezet als „Mehrzweckkataster", kan binnen afzienbare tijd in gebruik worden genomen. De kadastrale kaart van Berlijn (schaal 1:1000) omvat ca. 1100 bladendaarnaast worden kaartwerken op de schalen 1:4000, 1 10.000 en 1:50.000 aangehouden, waarbij de totale jaarlijkse be hoefte aan kaarten in de verschillende schalen bij de 50.000 exem plaren ligt. Vooral voor de vervaardiging van de bladen 1 :iooo wordt veel van de fotogrammetrie gebruik gemaakt. Tijdens de Geodatentag waren verschillende tentoonstellingen ingericht. In de eerste plaats was dat de Geodatische Fachausstel- lung in de Kongresshalle. In ca. veertig stands prezen instrumentenfirma's, landmeetkundi ge- en fotogrammetrische bureaus daar hun waren, c.q. hun kennen en kunnen aan. Tentoonstellingen in het geodetisch instituut en in de fotogram metrische afdeling van de Technische Hogeschool gaven een in zicht in de studiemogelijkheden en de speciale interessen (vooral de niet-topografische toepassingen van de fotogrammetrie) aangaande ons vak. Ook had men een aantal historische instrumenten opge steld, waaronder nog een gaaf exemplaar van een kathetometer (firma Meissner). Voor belangstellenden was er de mogelijkheid om deel te nemen aan één of meer van de 25 excursies. Deels betrof dit vaktechnische bezoeken; deels gold het bezoeken van meer ontspannende aard. De traditionele „Gesellschaftsabend", ook onze Duitse collega's vormen tezamen één grote familie, vormde weer een waardig slot van een niet onverdienstelijk georganiseerd congres. Ir. H. L. van Gent Symposium te Warschau Als vice-president van commissie 5 van de Fédération Internatio nale des Géomètres woonde ik van 29 september tot 4 oktober j.l. te Warschau op uitnodiging van de president van de Poolse Geodeti sche Associatie, Dr. Pachuta, en de leider van de conferentie, Prof. Lazzarini, een symposium bij, dat was georganiseerd op initiatief van de „landmeetkundige federaties" van Bulgarije, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen. In de Centrale Technische Organisatie van Polen zijn 19 weten- 268

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 34