stelde, heeft men zich waarschijnlijk niet gerealiseerd hoe vroeg de zon op i oktober in Warschau ondergaat. En dat dan in de stad waar Copernicus het levenslicht aanschouwde! In de tweede wereloorlog is meer dan 95% van Warschau ver nield. Slechts een klein gedeelte van de stad is, om de band met de historie te bewaren, weer in oude stijl opgebouwd. Voor de rest is de stad geheel nieuw en staan de gebouwen, zowel in de winkelwijken als in de wooncentra erg ver uit elkaar. Een winkelstraat met een zesbaansrijweg en trottoirs van 15 a 20 m breedte verhoogt de gezelligheid zeker niet. In Warschau, ca. tw eemaal zoveel inwoners als Rotterdam, gelegen in een volkomen vlak gebied treft men geen fietsers aan. Er zijn bijzonder veel voetgangersde vervoermiddelen voor grotere afstanden zijn trolley bus, tram en bus; ook wordt veel van taxi's gebruik gemaakt. Het betrekkelijk geringe aantal officiële rijders wordt, vooral in de avond uren versterkt door een groot aantal snorders, die op die wijze hun eigenlijk te dure vervoermiddel rendabel trachten te maken. Als men de kwaliteit van de nieuwbouw in Polen vergelijkt met die in andere landen, zelf heb ik ervaring in bijna twintig landen, staat die zeker niet bovenaan. Een goed verzorgd en zeer rijkelijk banket in een van de betere hotels was het officiële slot van het symposium. Daarna was er nog gelegenheid aan enkele excursies deel te nemen. Van die gelegenheid maakte ik gebruik door de tocht mee te maken naar Zelazowa Wola, de geboorteplaats van Chopin, ca. 80 km ten westen van de Poolse hoofdstad. Het eerste gedeelte van de route, men volgt daar de E8, loopt door een volkomen vlak gebied. Van nature is dit zeer vruchtbaar. Door het versnipperd grondbezit, het feodale grootgrondbezit is immers opgeheven, is er een ontelbaar aantal kleine bedrijfjes; deze zijn zo klein dat een doelmatige machinale bewerking van het land niet mogelijk is. Veeteelt ziet men in die streek weinig. Een enkele verspreide koe staat aangelijnd. Het tweede gedeelte van de tocht loopt door een wat golvend landsschap, dat ook wat meer begroeid is; van bossen kan men evenwel nog niet spreken. Er werd en passant in Lowiez nog een bijzonder interessant streekmuseum bezocht. Afgezien van de prijzenswaardige barokke inrichting zijn daar de moeite van het bezichtigen waard een uitgebreide collectie japonnen van de kleder dracht uit de omgeving van Lowiez „door de eeuwen heen" en een grote verzameling knipwerk („schaarsneden"), allemaal produkten van de huisarbeid in boerengezinnen op lange winteravonden. Een costuum of japon in klederdrachtstijl, er zijn in de omgeving van Loweiz verschillende plaatsen waar niet anders wordt gedragen, kost op het ogenblik vaak meer dan vijftienhonderd gulden. In Zelazowa Wola werd in het als museum ingerichte geboortehuis van de componist en pianist Frédéric Francois Chopin een piano concert bij kaarslicht bijgewoond, dat werd gegeven door een lerares 271

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 37