Afscheid Bij het verschijnen van dit nummer, het laatste van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 86 nummer 6, dienen we een ogenblik stil te staan. Een jaar na de oprichting van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde verscheen het eerste nummer (1885). In het voorwoord ontvouwt de redacteur I. Boer Hz. zijn ideeën over het doel van het tijdschrift in bewoordingen die in de loop der jaren best eens herdrukt hadden mogen worden: Het wordt door niemand weersproken, dat ons kadaster grote gebreken aankleven, gebreken, die zonder hervorming der grondslagen, gepaard met geheele technische vernieuwing, niet kunnen weggenomen worden." ,,V er schillende en veelsoortige hulpwetenschappen moeten bouw stoffen voor de vernieuwing leveren ,,Zal het kadaster aan de veelzijdige eischenvoldoen, dan moet het in zijn technische uitvoering rusten op wetenschappelijke begin selendan moeten de grote vorderingen op landmeetkundig gebied den landmeter tot in merg en been zijn doorgedrongen', ,,Hoe zéér een tijdschrift, in goede richting geleid, tot de voorbe reiding van een verbeterd kadaster kan bijdragen, zien we ,,Moge dit tijdschrift niet slechts het orgaan worden voor alle uitingen over onderwerpen op kadastraal- en verwant gebied, doch vakgenoten en anderen, die tot nu toe het zwijgen bewaarden bij gebrek aan een geschikt orgaan voor hunne denkbeelden, ook aanwakkeren, om de vruchten van hun onderzoek, ondervinding en overdenking aan het algemeen ten goede te doen komen." Dat bij de beoefening van de landmeetkunde in die tijd alleen het kadaster genoemd wordt is begrijpelijk. Maar als wij in de boven staande zinnen het woord kadaster vervangen door andere werk gebieden tot landmeetkundig onderwijs toe dan zouden deze gedachten in de stellingen (1970) van de werkgroep „de geodeet in perspektief" niet misstaan. Ongetwijfeld heeft het tijdschrift zeer veel bijgedragen tot voor uitgang in de richting die de stichters voor ogen hadden. De evolutie in de maatschappelijke beoefening van de landmeet kunde kwam niet in een wijziging van de naam, maar wel in de ondertiteling tot uiting: in 1936 werd het tevens orgaan van de Vereniging van Civiel-landmeters, in 1937 bovendien van de Neder landse Landmeetkundige Federatie. De uitgave werd in 1947 door de N.L.F. van de Vereniging voor K. en L. overgenomen. De struktuurwijzigingen in het landmeetkundig verenigingsleven, die na jaren van soms vruchteloos lijkend praten en werken, resulteerden in de opheffing van de federatie en de start van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, hebben tot het besluit ge- 237

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 3