275 komsten te beperken. Gedacht wordt aan 3-10 deelnemers per overeenkomst. In beginsel komt het gehele landbouwareaal voor dit soort in aanmerking, met uitzonderking van de IJsselmeerpolders en de ruilverkavelingen in uitvoering. Kan kavelruil op zichzelf reeds tot perceelsvergroting leiden, een verdere perceelsvergroting is eveneens op grond van de Ruilverkavelingswet bereikbaar. Door het inbrengen van een geldsom kunnen gegadigden, nl. aan een ruil verkavelingsovereenkomst deelnemen en aldus kavels toegedeeld krijgen. Omgekeerd kan de deelnemer ook geld in plaats van grond ontvangen, waardoor de mogelijkheid ontstaat via de overeenkomst het bedrijf te beëindigen. Verder kan dit ook geschieden in combi natie met andere overheidsregelingen, zoals de afkoop van toe delingsrechten en de beëindigingsregeling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. De ambtelijke hulp voor het ontwerpen en verder uitwerken van deze overeenkomsten zal kosteloos worden verleend. Wanneer op de kavels aanpassingswerken worden uitgevoerd, kan de Cultuur technische Dienst in de kosten een bijdrage verlenen. Deze bijdrage, die maximaal de helft van de kosten dekt, zal een bedrag van 500 per ha niet te boven gaan. Het ongesubsidieerde deel komt ten laste van de deelnemende partijen en dient contant te worden betaald. Grondeigenaren, die van oordeel zijn, dat kavelruil op hun percelen tot structuurverbetering zal leiden, kunnen zich wenden tot de landbouwvoorlichter van de Provinciale Directie voor de Bedrijfs ontwikkeling. Deze dienst zal in overleg met de betrokken grond eigenaren een schetsplan opstellen van de situatie en de voorge nomen ruilingen, alsmede de door partijen gewenste aanpassings werken. In samenwerking tussen de Directie voor de Bedrijfsontwikkeling, de Cultuurtechnische Dienst, het Staatsbosbeheer en de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst wordt een ontwerp uitgewerkt voor een overeenkomst ter afsluiting door partijen. Het Rijk betaalt de notariële kosten. Tevens wordt een raming gemaakt voor de kosten van de eventuele aanpassingswerken. Partijen regelen onderling de verdeling van deze kosten. Eventuele kavelwerken worden hetzij door de grondeigenaren zelf, hetzij door ingenieursbureaus of aan nemers uitgevoerd. De Minister van Landbouw en Visserij verwacht, dat met deze eenvoudige procedure snelle resultaten op het gebied van kavelruil en perceelsvergroting kunnen worden verkregen. Uit: De Boerderij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 41